Ahogy arról lapunk is beszámolt, Venezuelában a hivatalban levő elnököt, Nicolás Madurót a szavazatok 51 százalékával újraválasztották az ország élére, bár korábban több exit poll is ellenzéki győzelmet vetített előre, azaz Maduro ellenfele, Edmundo González Urrutia kellett volna legyen a befutó.
Európai vezetők sem fogadják el Nicolás Maduro újraválasztását
Több EP-képviselő nyilatkozatot írt alá, amelyben kijelentették, hogy nem ismerik el Nicolás Maduro újraválasztását. A voksolás eredménye zűrzavart és káoszt okozott Venezuelában.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) és a Hazafiak Európáért (PfE) európai parlamenti képviselői nyilatkozatot írtak alá, amelyben elutasítják a venezuelai választási tanács által bejelentett eredményeket, amelyek hivatalosan is Nicolás Maduro győzelmét mondták ki, közölte a Brussels Signal.
Az aláírók között szerepelt Alexander Jungbluth az Alternatíva Németországért (AfD) pártból, Győri Enikő a Fidesz részéről és Carlo Fidanza, az Olaszország Fivérei párt képviselője is.
A nyilatkozat az ellenzéki jelöltet, Edmundo González Urrutiát ismerte el a július 28-i venezuelai szavazás „megkérdőjelezhetetlen győztesének” és „megválasztott elnökének”.
A spanyol VOX párt 27 európai és latin-amerikai ország 307 parlamenti képviselőjét és köztisztviselőjét mozgósította, hogy elutasítsák a hivatalos választási eredményt. A 307 aláíró „nem fogja legitimálni az eredményt”, mert az „egy hatalmas csalás terméke” – olvasható a közleményben. Továbbá „sürgős felhívást intéznek minden demokratikus erőhöz és kormányhoz, hogy ne ismerjék el a hamis eredményeket”.
Alig néhány órával a nyilatkozat közzététele után Maduro azzal vádolta meg a VOX elnökét, Santiago Abascalt, hogy „fasiszta puccsot” próbál kitervelni ellene Jair Bolsonaro volt brazil elnökkel.
Július 28-án este Maduro az argentin elnököt, Javier Mileit is sértésekkel illette, „ostobának” és „diktátornak” nevezve őt. Másnapi sajtótájékoztatóján Maduro tovább fokozta a feszültséget, „nácifasiszta szociopatának” nevezve Mileit. Milei volt az egyik első vezető a világon, aki „csalásként” jellemezte a választási eredményt.
A baloldali Gabriel Boric chilei elnök „nehezen hihetőnek” nevezte az eredményeket, és „teljes átláthatóságot” követelt.
A venezuelai helyzet diplomáciai válságot váltott ki a térség egyes részein. Maduro kiutasította Venezuelából Chile, valamint Argentína, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Paraguay, Uruguay, Peru és Panama diplomatáit. Panama már korábban felfüggesztette a diplomáciai kapcsolatokat az országgal.
Az elmúlt napokban tüntetők tömegei vonultak az utcákra Caracasban és Venezuela más nagyvárosaiban is, egy ember meghalt a zavargásokban.
További Külföld híreink
A szavazási jegyzőkönyvek nyilvánosságra hozataláig és ellenőrzéséig a már kihirdetett venezuelai választási eredmények nem ismerhetők el – jelentette ki szerdán Hanoiban az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az ellenzék által nyilvánosságra hozott adatok egészen eltérő eredményt mutatnak, mint a venezuelai Nemzeti Választási Tanács (CNE) által bejelentett számok.
Josep Borrell előző nap, az interneten is közzétett közleményében azt írta: az Európai Unió sürgeti a venezuelai Nemzeti Választási Tanácsot, hogy biztosítson azonnali hozzáférést az összes szavazóhelyiség szavazási jegyzőkönyvéhez. Hangsúlyozta: egy demokráciában a választási eredményeknek ellenőrizhetőnek kell lenniük ahhoz, hogy elismerhetők legyenek.
Megismétlem, hogy a venezuelai hatóságoknak a szavazóhelyiségek jegyzőkönyveinek független ellenőrzésével szavatolniuk kell a folyamat átláthatóságát és integritását
– fogalmazott a vietnámi látogatáson tartózkodó politikus.
Az Európai Unió felszólítja a venezuelai Nemzeti Választási Tanácsot, hogy haladéktalanul biztosítson hozzáférést valamennyi szavazóhelyiség szavazási nyilvántartásához. Amíg a hatóságok nem teszik közzé a jegyzőkönyveket és nem ellenőrzik azokat, a bejelentett eredmények nem ismerhetők fel – jelentette ki Borrell.
Szavai szerint Venezuela népe évek óta példátlan gazdasági, politikai és társadalmi válságtól szenved. Az EU mindig is kiállt amellett, hogy a válságból kivezető út a választásokon keresztül vezet, és – mint az uniós főképviselő hangsúlyozta – „továbbra is ez a megoldás”.
Ezekben a nehéz időkben fontos, hogy a tüntetések és tiltakozások békések legyenek. A biztonsági erőknek biztosítaniuk kell az emberi jogok teljes körű tiszteletben tartását, különös tekintettel a tiltakozás és a gyülekezés szabadságára – tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.
Borítókép: Edmundo González Urrutia, az ellenzéki összefogás, a Venezuelai Egység (Unidad Venezuela) elnökjelöltje (j) és Maria Corina Machado ellenzéki vezető sajtótájékoztatót tart az elnökválasztás másnapján Caracasban, 2024. július 29-én (Fotó: MTI/EPA/EFE/Manuel Diaz)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Rogán Antal: Abban bízom, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Feladta a szervezete a harcot: elhunyt a gyönyörű sminkes
Ilyen, amikor Magyar Péter trágár szavakkal gyalázza egy gyermekotthon vezetőjét + videó
Szalah kezdhet csomagolni, megvan a gólerős utódja
Vérfagyasztó: a harmadik világháborút tervezik a németek – több százezer katonát küldenének Ukrajnába
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
A Veszprémnek hazai pályán sem okozott gondot a Plock legyőzése a kézi BL-ben
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.