A Patrióták átrendezik az európai párttérképet

Novemberben Párizsban megalakult a Patrióták európai pártja. Az új politikai erő célja, hogy megerősítse a patrióták hangját Európában, és új irányt adjon a kontinens politikai közösségének.

2024. 12. 28. 5:55
ORBÁN Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, a Patrióták Európáért pártszövetség első közgyűlésén, Párizsban 2024. november 16-án Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Patrióták Európáért párt megalakulása új fejezetet nyitott az európai politikai életben. A Patrióták európai pártja 15 tagpártot tömörít, 13 európai országból. Az alapítók a párt alakulásakor hangsúlyozták, hogy nem csupán egy pártot, hanem egy mozgalmat indítanak el, amely az év elején kitűzött célok megvalósítására törekszik

Négy mérföldkövet emeltek ki, amelyek 2024-et a patrióták mozgalmának kiemelkedő évévé tették.

Ezek egyike a patrióták Magyarországon elért európai parlamenti választási győzelme, amely megerősítette a mozgalom támogatottságát és legitimitását. A másik a Patrióták európai képviselőcsoportjának megalapítása, amely lehetőséget teremtett a közös értékek képviseletére az Európai Parlamentben. 

A harmadik fontos mérföldkő Donald Trump visszatérése amerikai elnökként, ami új lendületet adott a nyugati patrióták nemzetközi összefogásának.

 A legfontosabb lépés pedig a párt megalapítása volt Párizsban. 

Az új politikai erő alapítói kijelentették, hogy céljuk a nemzeti érdekek képviseletének erősítése, az európai integráció reformja, valamint a szuverenitás és a hagyományos értékek védelme. Hangsúlyozták, hogy az Európai Unió jelenlegi struktúrái sok esetben figyelmen kívül hagyják a tagállamok szuverenitását, a párt célja az, hogy ezen változtasson. A Patrióták Európáért első közgyűlésén Párizsban a spanyol Santiago Abascalt, a Vox párt vezetőjét választották meg elnöknek. Gál Kinga, a Patrióták EP-frakciójának első alelnöke, a Fidesz EP-képviselője, a párt alelnöke lett.

Az év elején kitűzött célok teljesítése mögött a patrióták nemzetközi összefogása áll, amely a politikai térkép átrendezését célozza meg a nyugati világban.

Az új politikai erő az elkövetkező években meghatározó szereplőként kíván fellépni az európai politikai színtéren. 

A Patrióták átrendezik az európai párttérképet

Orbán Viktor miniszterelnök év végén többször is beszélt az európai politikai helyzet változásairól, amelyben a Patrióták erejét és szerepét is kiemelte. 

A Magyar Nemzetnek adot interjúban Orbán Viktor úgy fogalmazott

Van haditervünk, hogy miként alakítunk ki együttműködést az európai konzervatívokkal, hogyan akarjuk világossá tenni az Európai Néppárt tagpártjai számára, hogy az igazi kereszténydemokrata jobboldal és hagyomány a patriótáknál van és nem náluk. 

Kiemelte:

„Először átrendezzük az európai párttérképet, és utána át akarjuk venni az európai parlamenti többségen keresztül az Európai Bizottság irányítását is”. 

Hangsúlyozta: 

Ezek az ambícióink. Végrehajtása néhány évet bizonyosan igénybe vesz, de a patrióta győzelem olyan lehetőségeket és távlatokat nyitna meg az európai nemzetek és polgárok számára, amelyekért érdemes dolgozni.

ORBÁN Viktor
 Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke felszólal a Patrióták Európáért pártszövetség első közgyűlésén, Párizsban 2024. november 16-án
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A miniszterelnök szerint a nyugati világ politikai elitjét a patrióta erők fogják leváltani, mivel a jelenleg hatalmon lévő pártok már elárulták az európai szavazókat. A kormányfő biztos abban, hogy a patrióta oldal egyre erősebb lesz Európában, és a politikai változás csak idő kérdése. 

A nyugati világban beálló változásnak a patrióta oldalán helyezkedünk el, és be fogjuk darálni a többieket Európában

– mondta egy másik interjúban a kormányfő.

Patrióta kiáltvány: az egyik első lépés

A párt alapítását megelőzően számos fontos lépés történt, amelyek megalapozták az új politikai erő létrejöttét. Az EP-választások a jobboldali konzervatív pártok megerősödését hozta, és ezt követően egy új, a Patrióták Európáért nevű képviselőcsoport megalakulását jelentette be 2024. június 30-án Bécsben Herbert Kickl (FPÖ), Orbán Viktor (Fidesz) és Andrej Babis (ANO). A három pártvezető hazafias kiáltványt fogadott el, amely meghatározta a Patrióták-frakció politikai céljait. Ezek közé tartozik az országok szuverenitásának védelme, az illegális migráció elleni küzdelem és az európai zöldmegállapodás felülvizsgálata is.

Megalakult a képviselőcsoport

Július 8-án Brüsszelben tartotta alakuló ülését a Patrióták Európáért frakció, amely során elfogadták az alapszabályzatot, megválasztották az elnököt, valamint az alelnököket is. 

A Patrióták Európáért pártcsaládhoz az alakuló ülésen tizenkét tagállamból tizennégy párt nyolcvannégy képviselője csatlakozott, ezzel a harmadik legnagyobb képviselőcsoporttá vált az Európai Parlamenten (EP) belül.

Októberben két lengyel képviselő csatlakozott a képviselőcsoporthoz, így jelenleg 13 ország 86 képviselője tartozik a Patriótákhoz. Az EP legnagyobb frakcióját a Néppárt adja, jelenleg 188 képviselővel, a második pedig a Szocialisták és Demokraták képviselőcsoportja 136 képviselővel. 

A Patrióták Európáért pártcsalád elnöke a francia Nemzeti Tömörülés vezetője, Jordan Bardella lett. Az alakuló gyűlésen Gál Kingát, a Fidesz képviselőjét választották meg első alelnöknek.

A további alelnökök Roberto Vannaci (Liga), Klára Dostálová (ANO), Sebastien Stöteler (PVV) és Anders Vistisen (Dán Néppárt). 

Az ülés után tartott sajtótájékoztatón Gál Kinga kiemelte: 

a Patrióták Európáért az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciója lett, és a legnagyobb hazafias pártcsoport, amely valaha létezett az uniós parlamentben. Céljuk, hogy változást hozzanak az európai uniós politikában.

Hozzátette: az európai parlamenti választások egyértelműen megmutatták, hogy a választók túlnyomó része az európai határok védelmét szeretné, és nagyra becsüli a szabadságot és a békét. Támogatják az európai együttműködést, de nem egy olyan Európai Uniót szeretnének, amely túllép a hatáskörén és megbünteti a tagállamokat saját politikáik végrehajtásáért.

Több millió európai embert képviselünk, akik változást akarnak Európában. Mi leszünk a hangjuk a következő öt évben 

– jelentette ki, hozzátéve: 

a képviselőcsoport tagjai tenni fognak azért, hogy megőrizzék Európa keresztény értékeit.

A legszigorúbban meg akarják védeni Európa határait, meg akarják állítani az illegális migrációt, és dolgozni szeretnének egy erős, versenyképes Európáért.

Nem egy alternatívát szeretnénk kínálni Európának, hanem egy európai alternatívát, hasonlóan gondolkodó partnerekkel együttműködve

– vázolta fel. December elején a frakció első kihelyezett ülésére Budapesten került sor, akkor Gál Kinga azt hangsúlyozta: 

A Patrióták képviselőcsoportja jelenti a szabadságot az Európai Parlamentben, a frakció célja, hogy visszavezesse az EU-t a józan ész útjára. 

A budapesti ülésen szigorúbb migrációs politikát sürgető politikai nyilatkozatot fogadtak el a jelenlévők. A Budapest-deklaráció többek között a hatékony külső határvédelem biztosítására szólít fel, és aláírói követelik az illegális határátlépések teljes tilalmát is. 

Nemzeti erők nemzetközi együttműködése

A Patrióták Európáért frakció megalakulása a nemzeti erők nemzetközi együttműködésének stratégiai gyümölcse, ennek az együttműködésnek a legkézzelfoghatóbb eredménye az elmúlt években

 – mondta korábban, még a Patrióták Európárt képviselőcsoport megalakulásakor Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója a frakcióról. Kiemelte: 

ez a szövetség, a szövetséget alkotó pártok együttműködése azért is természetes, mert közös alapokon nyugszik.

Hangsúlyozta azt is, hogy összeköti ezeket a pártokat az európai zsidó–keresztény hagyományok tisztelete, az, hogy a zsidó–keresztény hagyományokon alapuló, arra épülő Európai Uniót szeretnének. A kutatási igazgató hozzátette: a Patrióták-frakció tagjait összeköti a nemzetek és az állami szuverenitás fontossága, a család védelme, a családpolitika, a gyermek-, az európai demográfiai kérdés megoldásának az igénye, és végül, de nem utolsósorban összeköti ezeket a politikai erőket napjaink európai, globálisan legfontosabb kihívása, a háború lezárásának igénye, a béke, a béke iránti vágy.

Az európai politikai térkép radikális átalakulás alatt van, június 9-én az európai uniós választópolgárok a változás mellett tették le a voksukat. Ennek a változásnak pedig az európai színtéren a legfontosabb lépése a Patrióták Európáért európai frakció megalakulása

– emelte ki Kovács Attila.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, a Patrióták Európáért pártszövetség első közgyűlésén, Párizsban 2024. november 16-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.