Orosz–ukrán háború: Kijev az Európát lábon lövő szankciós politika folytatását akarja

Az Oroszország elleni szankciók továbbra is kulcsfontosságú eszközei a nemzetközi nyomásgyakorlásnak. Ezt mondta Olha Sztefaniscsina ukrán miniszterelnök-helyettes és igazságügyi miniszter. A szankciók szerepe és hatékonysága az ukrajnai háború kapcsán folyamatosan vitatott téma, azonban az ukrán kormány álláspontja szerint ezek nélkülözhetetlenek az orosz–ukrán háború megállításában.

2025. 02. 20. 7:45
FRANCE-POLITICS-ELYSEE-INFORMAL-MEETING-UKRAINE
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök-helyettes rámutatott, hogy Oroszország részéről nem meglepő a szankciók kérdésének felvetése, hiszen korábban is hasonló taktikát alkalmazott a Fekete-tengeri gabonafolyosó egyezménnyel kapcsolatos tárgyalások során. Az orosz–ukrán háború tárgyalásos megoldása kapcsán egyre többször merül fel, hogy megszűnhetnek a büntetőintézkedések Moszkvával szemben.

Lassan három éve tart az orosz-ukrán háború (Fotó: AFP)
Lassan három éve tart az orosz–ukrán háború (Fotó: AFP)

Az Egyesült Államok álláspontjával kapcsolatban Olha Sztefaniscsina bizonytalanságának adott hangot: 

Biztos vagyok az Európai Unióban. De ha figyelembe vesszük az USA hivatalos nyilatkozatait, különösen az úgynevezett konzultációk után, amelyek lezajlottak (az USA és Oroszország között), azok nem tűntek radikálisnak.

Ez a kijelentés rávilágít arra, hogy az ukrán vezetés aggódik az amerikai politika esetleges változásai miatt, az Európai Unió elkötelezettségében azonban Kijev bízik.

Orosz–ukrán háború: újabb szankciók Brüsszeltől

Az Európai Unió február 19-én jóváhagyta a 16. szankciós csomagot Oroszország ellen, amely február 24-én, az orosz invázió harmadik évfordulóján lép hivatalosan életbe. Az új intézkedések elsősorban az alumíniumimportra és az úgynevezett „árnyékflottára” összpontosítanak. Ez utóbbi kifejezés azokra az elöregedett és rosszul biztosított hajókra utal, amelyeket Oroszország az olajeladásokra vonatkozó szankciók kijátszására használ.

A szankciók hatékonyságát illetően egyre inkább megoszlanak a vélemények. Míg a háborúpárti Brüsszel és ukrán politikusok szerint azok hasznosak és korlátozzák Moszkva katonai képességeit, mások azonban arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország alkalmazkodott a szankciókhoz, és alternatív kereskedelmi partnereket talált, például Kínát és Indiát.

Az ukrán kormány álláspontja egyértelmű: a szankciók fenntartása és szigorítása elengedhetetlen az orosz agresszió megfékezéséhez.

Magyarország ugyanakkor kritikusan viszonyul a szankciókhoz. Orbán Viktor magyar miniszterelnök több alkalommal is kijelentette, hogy a szankciók több kárt okoznak Európának, mint Oroszországnak.

A szankciók jövője nagyban függ a háború alakulásától és a nemzetközi politikai helyzet változásaitól. Az amerikai–ukrán viszony azonban egyre rosszabb. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatóján Donald Trump amerikai elnököt támadta. J. D. Vance alelnök figyelmeztette az ukrán vezetőt, hogy hagyja abba Trump ócsárlását.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.