Mint mondta, a külügyminiszterek tanácskozásukon megvitatják a legsürgetőbb biztonsági kérdéseket, miközben továbbra is készülnek a júniusi hágai csúcstalálkozóra.
A megbeszélések középpontjában a kollektív védelem megerősítése áll majd.
Ez az a szilárd alap, amelyre a NATO épült, és amely továbbra is a legfőbb prioritásunk. Találkozunk majd legfontosabb partnereinkkel is: Ukrajnával, az Európai Unióval, valamint indopacifikus (indiai–csendes-óceáni térségbeli) szövetségeseinkkel
– taglalta Rutte.
A főtitkár elismerését fejezte ki az orosz–ukrán békefolyamatot közvetítő Donald Trump elnöknek, amiért sikerült megtörnie a holtpontot, és hangsúlyozta: támogatja az Egyesült Államok törekvéseit, hogy a háborúnak igazságos és tartós véget vessen.
Ugyanígy méltatta az Egyesült Királyság, Franciaország és más szövetségesek erőfeszítéseit is, akik véleménye szerint hozzájárulnak a tartós béke megteremtéséhez.
Kiemelte: a NATO egy ütőképesebb szövetséget épít, jelentős védelmi beruházásokkal és a tagállami kiadások példátlan mértékű növelésével. A miniszterek egyeztetnek arról is, hogyan lehet fokozni a hadiipari termelést az Atlanti-óceán mindkét oldalán, valamint erősíteni az együttműködést és innovációt – nemcsak a NATO-tagok, hanem a partnerek (Ukrajna, az indiai–csendes-óceáni országok és az EU) bevonásával.
Rutte szerint a NATO-nak mindent meg kell tennie az euroatlanti térség védelme érdekében, hiszen ez továbbra is a szövetség fő fókusza. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a biztonságot fenyegető veszélyek nem korlátozódnak csupán erre a régióra – a világ más térségeiben is egyre több kihívással kell szembenézni.
Kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak és a többi NATO-szövetségesnek figyelemmel kell kísérnie a csendes-óceáni térség eseményeit. Ez indokolja a térségbeli szoros együttműködést, és azt is érthetővé teszi, hogy az Egyesült Államok egyre nagyobb figyelmet kíván fordítani erre a régióra. Ennek természetes következménye, hogy az európai tagállamoknak fokozniuk kell saját szerepvállalásukat a közös védelemben – tette hozzá.
Rutte nyomatékosította:
nincs szó arról, hogy az Egyesült Államok visszavonulna a NATO-ból, sőt továbbra is teljes mértékben elkötelezett a szövetség mellett.
A globális stabilitás megőrzése közös érdek, még akkor is, ha a NATO elsődleges feladata továbbra is az euroatlanti térség biztonságának garantálása. Mindemellett a 32 tagállamból álló szövetség világosan látja, hogy a fenyegetések nem korlátozódnak Oroszországra – tette hozzá.
A főtitkár rámutatott, hogy Kína katonai fejlesztései, Irán és Észak-Korea aktivitása szintén aggodalomra adnak okot, éppen ezért bővül a NATO stratégiai együttműködése olyan indopacifikus partnerekkel, mint Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland.
Borítókép: Mark Rutte (Fotó: AFP)