A Magyar Külügyi Intézet legfrissebb elemzése szerint a Türk Államok Szervezete által biztosított keretben a türk államok – köztük Törökország, Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Türkmenisztán – az elmúlt években jelentősen elmélyítették biztonsági együttműködésüket. A szervezet tevékenysége mára túlmutat a szimbolikus gesztusokon: közös hadgyakorlatokat, kiberbiztonsági fórumokat és stratégiai infrastrukturális fejlesztéseket is koordinál. A tagállamok felismerve a régiót érő fenyegetések – többek között a terrorizmus, a kiberfenyegetések és a nagyhatalmi versengés – komplexitását, közös megoldásokat keresnek. A folyamatot jól jelzi, hogy Magyarország első ízben ad otthont a szervezet informális csúcstalálkozójának.

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / MTI
A Türk Államok Szervezete a biztonsági integráció motorja
A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) az elmúlt évtizedben a regionális biztonsági architektúra fontos szereplőjévé vált. Bár formálisan nem katonai szövetségként működik, tagállamai – felismerve a közös kihívások kezelésének szükségességét – egyre több területen mélyítik el biztonsági együttműködésüket.
A TÁSZ immár több mint harmincöt területet ölel fel, és egyre markánsabban jelenik meg a biztonságpolitikai dimenzió.
A legmagasabb szintű koordinációt jelenti a nemzeti biztonsági tanácsok vezetőinek rendszeres találkozója, amelyen 2024 szeptemberében a középső folyosó logisztikai és szállítási infrastruktúrájának biztonságát is kiemelt figyelem övezte. A Türk Államok Parlamentáris Közgyűlése (TURKPA) szintén aktívan részt vesz a folyamatokban: 2025 áprilisában Bakuban tartott ülésén a védelmi és biztonsági bizottságok vezetői stratégiai jelentőségűnek nevezték az együttműködést.
Hulusi Akar, a török parlament védelmi bizottságának elnöke külön kiemelte Azerbajdzsán karabahi győzelmének jelentőségét és a hadsereg szerepét a nemzeti biztonság fenntartásában.