Szappanoperahősből lett ukrán elnök Zelenszkij

Zelenszkij békét és a korrupció felszámolását ígérte elnökválasztási kampányában: egyik ígéretét sem tartotta be. Többször kiderült: az ukrán elnök hatalmához és az azt fenntartó háborúhoz ragaszkodik, miközben Ukrajna az egyik legkorruptabb ország lett Európában.

2025. 07. 02. 10:21
Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen Fotó: MARTIN BERTRAND Forrás: Hans Lucas
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij a Kvartal 95 csoport, majd később cég alapítójaként, elsősorban komikusként épített karriert. 2011-ben a jelenlegi ukrán elnököt az Inter TV televíziós csatorna főproducerévé nevezték ki. 2012-ben távozott a televíziótól, majd ugyanabban az évben a Kvartal 95-tel közös produkciós megállapodást kötött az ukrán 1+1 csatornával. A csatorna tulajdonosa Ukrajna egyik leggazdagabb embere, Ihor Kolomojszkij volt. Zelenszkij és Kolomojszkij kapcsolata vezetett el odáig, hogy Zelenszkij színészi-komikusi karrierje után a jelenlegi ukrán elnök a politikai életben kezdett feltűnni. 

ukrajna
Ukrajna: plakát, amelyen Zelenszkij és Ihor Kolomojszkij oligarcha látható. A felirat: „Az oligarcha szolgája, az oligarcha bábja”. A plakátot Zelenszkij fellépése előtt ragasztották ki 2019. február 8-án az ukrajnai Lviv városában. Fotó: AFP

Az ukrán elnök jogi diplomát szerzett, de sosem dolgozott jogászként. Színészként és komikusként vált ismertté. Egyik legemlékezetesebb és egyben legízléstelenebb szereplése az volt, amikor intim testrészével zongorázott. 

Zelenszkij számos romantikus vígjátékban és szituációs komédiában kapott szerepet, amelyek közül az egyik, a Servant Of The People (A nép szolgája) döntő szerepet játszott későbbi politikai karrierjében. A sorozatban egy középiskolai történelemtanárt alakított, aki mondhatni véletlenül lett Ukrajna elnöke, azután, hogy egyik korrupcióellenes kirohanása népszerűvé válik a közösségi médiában. 

Az ukrán elnök ebben a szerepben kigúnyolta az akkori ukrán politikusokat, korrupciójukat és politikai döntéseiket. 

Ez a szerep tette igazán ismertté szórakoztatóipari karrierjében, majd ez a sorozat volt az, amely elindította a politikai pályán is. A sorozat cselekménye akkor vált nagyon valóságossá, amikor Zelenszkij elindult az elnöki posztért. Az ukránok akkoriban szimpatikusnak látták Zelenszkijt – színészként – az elnök szerepében. 

Ezt a sikert és népszerűséget meglovagolva 2018-ban Zelenszkij és a Kvartal 95 hivatalosan bejegyezte a Nép szolgája nevű politikai pártot Ukrajnában.

Zelenszkij békét és a korrupció felszámolását ígérte: egyik kampányígéretet sem tartotta be

Zelenszkij kampányának középpontjában Ukrajna tartós békéjének megteremtése állt. Zelenszkij számára ez a donbaszi konfliktus befejezését és Ukrajna NATO-ba való belépését jelentette. „Folytatjuk a minszki béketárgyalások irányvonalát, és a tűzszünet megkötése felé haladunk.” 

A komédiásból lett politikusnak nem volt politikai tapasztalata, de Zelenszkij kihasználta az ukrán nép csalódottságát, amelyet az 1991-es függetlenség kikiáltása óta tartó választási csalások okoztak. Az ukránoknak a korrupcióból is elegük volt, Zelenszkij pedig azt kommunikálta, hogy ő lehet az a vezető, aki ki tudja szorítani a korrupciót az ukrán politikai rendszerből. Az ukránok számára valószínűleg a korrupció elleni küzdelem volt a legfontosabb kérdés, Zelenszkij pedig ígéretet tett arra, hogy felszámolja a korrupciót. 

Elnökként ezt az ígéretét már korántsem tartotta szem előtt, olyannyira, hogy Ukrajnában tombol a korrupció, a szálak pedig Zelenszkijig és köréig érnek.

Ukrajna új elnöke, a komédiásból lett politikus

A 2019-es ukrán elnökválasztáson több mint három tucat jelölt indult, és Zelenszkij gyakorlatilag jelöltségének bejelentésétől kezdve az egyik esélyesnek számított. Zelenszkij 2018. december 31-én az 1+1 csatornán tette közzé, hogy indul az elnöki posztért, megelőzve Porosenko újévi beszédét. Elnökjelöltként rövid beszédeket tartott és humoros videókat tett közzé a YouTube-on és az Instagramon. 

2019. március 31-én Zelenszkij az elnökválasztás első fordulójában több mint 30 százalékos szavazati arányt ért el, Porosenko pedig 16 százalékkal csak a második helyen végzett. 

A második forduló kezdetéig Zelenszkij nem volt hajlandó a nyilvános vitára Porosenkóval. Akkor viszont igen: 2019. április 19-én több tízezer ember gyűlt össze Kijev olimpiai stadionjában, hogy tanúja legyen az elnökjelölti vitának.

 Zelenszkij  2019. április 21-én a szavazatok 73 százalékával nyert és Ukrajna elnökévé választották, majd ugyanabban az évben, május 20-án letette az elnöki esküt. Beiktatási beszédében nemzeti egységre szólított fel, és bejelentette az ukrán parlament, a Verhovna Rada feloszlatását, miután elnöki győzelme nem biztosított neki törvényhozási mandátumot. Pártja nem rendelkezett parlamenti mandátumokkal. Július 21-én előre hozott választásokat tartottak, amelyeket Zelenszkij „az elnökválasztásnál is fontosabbnak” minősített. 

Pártja, A nép szolgája abszolút többséget szerzett: a 450 képviselői helyből 254 a pártjáé lett. 

Ukrajna történelmében először fordult elő, hogy egyetlen párt szerezte meg a törvényhozás feletti abszolút ellenőrzést.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.