Soha nem kerülte a tabukat
Nyolcvanöt évesen, vasárnap meghalt Sára Sándor Kossuth-nagydíjas filmrendező, operatőr, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja, a Duna Televízió első elnök-főigazgatója. A Balázs Béla-díjjal, a Magyar Mozgókép Mestere címmel és az MMA életműdíjával is kitüntetett művészt hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után érte a halál. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a közmédia és az MMA egyaránt saját halottjának tekinti a művészt.
Sára Sándor 1933. november 28-án született a Galga-menti Turán, vasutascsaládban. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán fő mentorai Szőts István, Illés György és Szőllősy Éva voltak. Sára Sándor olyan eltérő szemléletű és stílusú, de egyformán korszakos jelentőségű filmek új és erős képi világot, kompozíciós módszereket teremtő operatőre lett, mint a Sodrásban, a Gyerekbetegségek, az Apa, a Tízezer nap vagy a Szindbád. Rendezőként első játékfilmje a Feldobott kő című önéletrajzi ihletésű film volt, amelynek forgatókönyvét Csoóri Sándorral és Kósa Ferenccel együtt írta. Sára és Csoóri közös nagyszabású történelmi terveit az 1978-as 80 huszár című film summázza.
Sára Sándor a nyolcvanas évek legnagyobb hatású, és ma már felbecsülhetetlen forrásértékű tanúságtevőket megszólaltató dokumentumfilmes irányzatának a megteremtője, de a legsúlyosabb tabutémák kifejtésére, ilyen a Magyar nők a gulágon című munkája, csak 1989 után volt lehetősége.
A művész hét éven át, 1993 és 2000 között volt a Duna Televízió elnöke. A Balázs Béla-díjat 1968-ban, a Kossuth-díjat 1978-ban vehette át, 2002-ben kapta meg a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést, 2003-ban a Gulág-emlékérmet, 2004-ben a Hazám-díjat, 2005-ben a Magyar Mozgókép Mestere címet és a Prima-díjat, 2012-ben a magyar filmkritikusok életműdíját. 2014-ben a Nemzet Művésze lett, díszpolgára Turának és Pest megyének. 2018-ban a magyar filmművészet nemzetközi elismertetéséhez egyéni látásmódú, a társadalmi problémákat kivételes érzékenységgel ábrázoló, dokumentarista stílusú filmjeivel hozzájáruló, kimagaslóan sikeres operatőri és rendezői pályája elismeréseként kapta meg a Kossuth-nagydíjat.