Történetek magyar festőzsenik kalandos úton megtalált műveiről
Megjelent a Kieselbach Galéria könyvsorozatának legújabb, reprezentatív darabja.
Néhány perc múlva kezdődik a Pesti Vigadó Dísztermében a Magyar Filmakadémia Életműdíj átadása, a terem azonban alig telt meg. Információink szerint a Szabó István-ügy tartja távol a meghívottak egy részét. Ismert, az Oscar-díjas filmrendezőt is jelölték a díjra, de a személye és ügynök múltja körül kialakult polémia miatt jelezte: nem veszi át az elismerést.
Ma este Béres Ilona, Pécsi Ildikó, Cserhalmi György és Eperjes Károly részesülnek a díjban.
Az Életműdíjat kiérdemlő négy kiemelkedő művésztől idézett Márta István Erkel-díjas zeneszerző a gála megnyitóbeszédében.
„A színészt néha elhagyja a szakma, de a színész nem hagyja el a szakmát...” – szólt az egyik maradandó mondat.
A Talamba együttes produkciójával és táncelőadással folytatódott a gála. Koltay Anna, az est háziasszonya köszöntötte a megjelenteket. A tavalyi év fordulópont a Filmakadémia Egyesület számára, mert létrehozták az Életműdíjat, amelyet öt kiemelkedő alkotó kap meg a filmszakmából – mondta a háziasszony.
Keleti Éva fotóművész Béres Ilonát a laudációjában az egyik legkönnyebben fényképezhető magyar színésznőnek és a legjobb barátnak nevezte, akinek neve összeforrt a magyar filmmel és színjátszással.
– Sok év óta szereti a verseket, daloló hangján fülünkbe zengi, hogy szeressük mi is – fogalmazott a fotóművész.
„Mit jelent nekem Béres Ilona? A klasszikus filmek drámai nőalakjait és azt az igazgatónőt, akit a bejátszóban láttunk Török Ferenc filmjében, a Moszkva térben. Az Esős vasárnap, az álmodozások kora, a Hattyúdal és számtalan film és színdarab feledhetetlen nőit. A klasszikus és a modern hősnőket jelenti Béres Ilona. A színpadi és a filmszerepeket játszó: szenvedélyes és szerelmes, bánt és megbánt, tragikus és tragikomikus, humora van.”
– A legkiválóbb színészek jellemükben is azok Illyés Gyula szerint. Ilona harcos: harcol a színészet megbecsüléséért, a színházak tisztaságáért és önmagáért. Életre szóló élmény, amikor megjelenik a színpadon és filmben. Ilikém elindultál a halhatatlanság útján – hangsúlyozta Keleti Éva.
Béres Ilona meghajolt és annyit mondott, mélyen meg van hatva és köszöni az elismerést.
Cserhalmi Györgyöt Lugossy László filmrendező köszöntötte. Felidézte, hogy amikor az Azonosítás című filmen dolgoztak, keservesen kínlódtak, amíg el nem dőlt kié lesz a főszerep, ki lesz az orosz hadifogságból hazatérő katona.
„Egyszer csak megjelent előttünk Cserhalmi György, akinek tehetségéből, személyiségének titkaiból bontakozik ki az alak, akinek személyét addig csak sejtettük. Semmi máshoz nem fogható élmény, volt amit a filmbéli alak megszületése jelentett a magamfajta pályakezdő színésznek” – emlékezett vissza a rendező.
– A titok a legvonzóbb a színészben, a megfejthetetlenség. A mintegy kétszáz tévéjáték és szerep, együttesen felmutatnak Cserhalmi személyiségéből szinte mindent és közben újra meg újra megszületnek az egymástól teljesen különböző alakok. Talán a magától értetődő őszinteség lehet a kulcs... Az igazán nagyformátumú színésznek nincs kis szerep – hangsúlyozta Lugossy.
„Tudom, hogy idegesít, ha jelenlétedben méltatnak – szólította meg a színészt – de te tehetsz róla: megérdemled.”
Cserhalmi György a díj átvételekor így fogalmazott: Nagyon hálás vagyok a díjért elsősorban azoknak, akik az életükből rám bíztak egy szakaszt. A szakmai életükből, így aztán nekem is összetoltak egy életművet!
Az életem utolsó tíz évét meghatározta a magyar színjátszás egyik legnagyobbja, Eperjes Károly – kezdte laudációját Oberfrank Pál.
„Vannak bölények még ma is, ahogy ezt mondani szoktuk ebben a szakmában, Eperjes Károly ilyen bölény, akit jó nézni és hallgatni, akkor is amikor komoly és megszállott és akkor is, amikor bohóc. Szamócát szereti az Isten és ő is szereti az Istent... Volt egy nagy generáció, amely a legfontosabb pillanatban berobbant és elmondta: élni akarunk, van egyéniségünk és hitünk, nem akarunk mást, mint felszabadulni a depresszióból és élni... És jött Eperjes kitartóan szúrós tekintettel, és utánozhatatlan hangon megszólalt. Ő Szami, aki a miénk, a magyar közönségé, a szakmáé, aki mára fogalom lett lényével, játékával, váteszi mondataival. Szamit az Isten hívővé és megszállottá tette, amely lendülettel mindennek átadja magát. Ez vezethette őt másokhoz, vagy másokat őhozzá. A legnagyobbak tanították, Taub János, Major Tamás és a legnagyobbakkal dolgozott: Bereményi Gézával, Tímár Péterrel... De mindenki között kiemelkedik Szabó István Oscar-díjas rendező, aki magával ragadta Szamit is, aki méltó barátja és társa a magyar film csillagrendszerében” – fejtette ki Oberfrank Pál Eperjes Károlyt méltató beszédében.
Pécsi Ildikót Szinetár Miklós köszöntötte. – Nagyszerű művésznő, remek filmekkel és amikor az évek elmúltak, akkor is tudta vállalni magát iróniával, öniróniával és tehetséggel – mondta a rendező. Szinetár felidézte a kezdeti éveket: „az én osztályomban végzett, amely remek osztály volt. Egy kollégám egy kísérlet során Pécsi Ildikóról annyit jegyzett fel: ez a lány maga az élet. Szerintem ez jellemző leginkább Pécsi Ildikóra. A művészet sokszor arról szól, hogy az élet rémes, néha meg arról, hogy csodálatos. Az, hogy az élet milyen szép, azt Pécsi Ildikó alakításai sugározták a leghihetőbben.”
Szinetár Miklós visszaemlékezett, hogy Pécsi Ildikó a főiskolára a nyakában hatalmas kereszttel járt be, ami akkoriban igencsak kompromittáló volt. Egy párttitkárnő balhét szeretett volna csinálni ebből, Pécsi Ildikó viszont kitartott a kereszt mellett. Ez a színésznő sok-sok év után szocialista képviselő lett, és egyik fő tette volt, hogy kiharcolta: a méltatott színészek minimális juttatásban részesüljenek életük alkonyán. Akkoriban nem olyan volt a művészek sorsa, mint manapság. Pécsi Ildikó lépése azt igazolja, hogy nemcsak kiváló színész, de remek ember is. Ő egy egészen különleges szín a magyar színészek között – hangsúlyozta Szinetár Miklós.
Szinetár zárószavaiban Szabó Istvánról is megemlékezett, mint mondta, nagyon sajnálja, hogy ezt a díjat nem veszi át.
Szabó István Oscar-díjas rendező nem vette át az Életműdíjat, filmjei bejátszása után videóban üzent a jelenlévőknek.
„Köszönöm a szakma véleményét, külön köszönöm a zsűrinek, hogy engem választott. Ezt a díjat bár szeretném, nem fogadom el. A megértésüket köszönöm”- szólt a lakonikus beszéd.
Megjelent a Kieselbach Galéria könyvsorozatának legújabb, reprezentatív darabja.
Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha-ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe.
A tegnapi nap folyamán ezrek ünnepelték a téli napfordulót a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél.
Meghalt Kalmár Márton szobrászművész, Szeged kiemelkedő alakja, akinek köztéri szobrai és művészeti munkássága meghatározó nyomot hagyott az alföldi városok kulturális életében.
A Patrióta néhány napja forgatott a berlini karácsonyi vásárban a terrorfenyegetettségről
Hajóbaleset történt a Margit híd közelében + videó
Elolvadtunk, ilyen édesek és elevenek Dér Heni gyermekei
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
„Édes kis Manócska!” – Liptai Claudia megmutatta ritkán látott kisfiát, Marcit
Rekordárú szettet dobhat piacra a Lego – nem akármilyen építményről van szó (URL: lego-halalcsillag-death-star-legdragabb)
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
Elképesztő félreértés miatt állították ki Dárdai Mártont
Irán sötétségbe borul
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Itt van Trump újabb meglepő kinevezése
Kilencéves kisfiú is az áldozatok között a magdeburgi terrotámadásban
Megjelent a Kieselbach Galéria könyvsorozatának legújabb, reprezentatív darabja.
Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha-ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe.
A tegnapi nap folyamán ezrek ünnepelték a téli napfordulót a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél.
Meghalt Kalmár Márton szobrászművész, Szeged kiemelkedő alakja, akinek köztéri szobrai és művészeti munkássága meghatározó nyomot hagyott az alföldi városok kulturális életében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.