
Meghalt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész
A Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője, Jason Bourne első megszemélyesítője volt.
– A mai világban sokszor elfelejtjük vagy nem is értjük, hogy mit jelent a szabadság. Én Erdélyben nőttem fel, mi még éltünk olyan helyzetben, amelyben ez nem volt természetes dolog, hisz nap mint nap meg kellett küzdenünk a magyarságunkért és a szabadságunkért. Az 1848–49-es szabadságharc hősei pont ezért fontosak nekem, mert azért küzdöttek, hogy mi egy szabad, jóléti országban élhessünk. Ezért a vérüket adták, mi meg hajlamosak vagyunk könnyen elhagyni a hazát vagy nem törődni vele. De most kissé lehangolt vagyok, mert tegnap Korondon kellett volna lennem, ahol az önálló akusztikus estemmel léptem volna fel. Ezt sajnos lemondták, pedig most játszottam volna először március tizenötödikén a szülőföldemen, és ez hatalmas élmény lett volna.
– Elmaradt a Nemzeti Dal Ünnepe című hét végi koncertjük is, ahol többek között Kalapács Józsival léptek volna fel. A lengyel turnéjukat is lemondták. Ez mennyire viseli meg a zenekart?
– Keresünk más időpontokat, de anyagi értelemben a földhöz veri a zenekart ez a járvány. Szerencsére nekem van civil foglalkozásom is, de ezt a helyzetet mindenkinek tudomásul kell vennie. Nem jó, ha siránkozunk, mi sem ezt tesszük. Ez van, át kell vészeljük ezt az időszakot.
– Mit gondol a koronavírus megjelenése utáni közhangulatról? Van, aki pánikol, van, aki cinikusan áll hozzá.
– Ha a járványhelyzetet nézzük, azt hiszem, hogy most a bírálatok helyett mindenkinek inkább a megoldásokat kéne keresnie. Nem kellene továbbra is úgy járnunk az utcán, mintha mi sem történt volna, sokan mégis ezt teszik. Egy ilyen helyzetben nemcsak a kormánynak kell helytállnia, hanem az egész országnak is. Nem szoktam ilyen kérdésekben megnyilvánulni, de van, amikor az embernek ki kell nyitnia a száját, és szerintem most mindannyian ki kell álljunk a magyar kormány mellett.
– Mit csinál egy zenész a járvány idején, mikor minden kulturális rendezvény elmarad?
– Én most az első önálló lemezem zenéjét szerzem, hangszerelem a dalokat. Akusztikus lemez lesz, most bőven jut erre időm. Június 4-ére terveztem volna megjelentetni, de most már annak is örülnék, ha karácsony előtt sikerülne. Tavaly kezdtem el az Őrzöm a lángot című önálló koncertsorozatomat a csíksomlyói búcsú idején. Ez egy százállomásos koncertsorozat, amit már nehéz lesz megvalósítani a járvány miatt. Az első önálló lemezemnek szintén Őrzöm a lángot lesz a címe. A nemzeti sorstragédiánk centenáriumának apropójából készül, de én egy pozitív lemezt tervezek, mert Trianon, egy ilyen kemény csapás ellenére is életben maradtunk, még mindig itt vagyunk, még mindig tesszük a dolgunkat. Ha belegondolunk abba, hogy az elmúlt ezer évben hány nemzet szűnt meg vagy tűnt el a világ térképéről, ez felér egy csodával.
– A történelemben először fordult elő, hogy egy magyar zenekar teljes lengyel nyelvű lemezt jelentessen meg, a lengyel rádiók, tévék is játsszák a dalaikat. Hogyan jutott eszükbe Lengyelországba „betörni”?
– Már a Székely Vérben, a korábbi zenekaromban akartam egy lengyel–magyar barátságról szóló dalt írni, de ez végül akkor valósult meg, amikor a Hungarica énekese lettem. A két nemzet mindig is barátként tekintett egymásra a több évszázados történelmük során, és szerintem mi ezzel Magyarországon elég keveset foglalkozunk. Mások angolul csinálnak lemezt, de mi ezzel az általános törekvéssel szemben – a történelmi hagyományainkat figyelembe véve – a lengyel nyelvet választottuk. És sikeresen működik a recept, noha eleinte nehéz volt megtanulni a dalokat. Elárulom, hogy egy kedves lengyel hölgy, egy ismerősöm készített fel a lengyel szövegek előadására. Álltam a stúdióban, és voltak olyan sorok, szavak, amelyeket már huszadjára énekeltem fel, de addig csináltuk amíg tökéletes vagy majdnem az lett.
– Könnyen elfogadta önöket a lengyel közönség?
– Nem tudják elképzelni a hogyant és a miértet, de elmondhatatlanul örülnek nekünk. Egyszer Gdańskban, közel ezer kilométerre Magyarországtól éppen egy matrózkocsmában iszogattunk, amikor jött egy lengyel csapat, akik felismertek minket, és egy közös koccintásra hívtak bennünket. De egy székely népdalt is átírtunk lengyelre, az Akkor szép az erdőt, és Tamási Áron híres idézetéből megírtam az Azért születtünk erre a világra című dalunkat. Amikor hallom, hogy több száz lengyel a székelyekről énekel lengyelül, olyankor azt érzem, hogy már ezért is megérte ez az egész. De lengyel nemzeti dalokat is énekelünk, például a Rotát. És ha már lengyel–magyar barátság: Paweł Mąciwodával, a világhírű Scorpions lengyel származású basszusgitárosával is felléptünk Budapesten.
A Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője, Jason Bourne első megszemélyesítője volt.
Johann Sebastian Bach csellószvitjeit szólaltatja meg Perényi Miklós gordonkaművész április 11-én a pannonhalmi Szent Márton-bazilikában.
A magyar nótát, az operettet és a cigányzenét ötvöző koncertet ad a 100 Tagú Cigányzenekar az MVM Dome-ban Budapesten.
A Magyar Összetartozás Intézetének kiállítása a debreceni Déri Múzeum közreműködésével.
Orbán Viktor levelet írt Győzikének
Az aljasnál is alávalóbb, amit a Tescónál parkoló autókkal művelnek
Kvíz: 10 gyönyörű magyar szerelmes vers - Kitalálod, hogy ki írta?
Egy 21 éves orvoslány az első nő, aki belépett az ukrán hadsereg új, szemtelenül fiatalokat célzó toborzóprogramjába
Óriási rendőri készültség, különleges edzés a Fradinál
A Trumppal folytatott több mint kétórás telefonbeszélgetés után Putyin kiadta azt a parancsot, ami egy lépés a béke irányába
Megvan az új Szoboszlai! Tóth Alexet figyeli a Liverpool
Melltartó nélkül sokkolt a sztárfocista szexi barátnője
Amerika hallgat, Pressman visszarúg
Olimpiai bajnokunk edzőjének a legyőzője csak annyit mondott neki: bocs…
Indul a Magyar Nemzet új podcastje, ettől ki fognak akadni a balosok
Információ érkezett Schumacherről: szomorú a helyzet
A Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője, Jason Bourne első megszemélyesítője volt.
Johann Sebastian Bach csellószvitjeit szólaltatja meg Perényi Miklós gordonkaművész április 11-én a pannonhalmi Szent Márton-bazilikában.
A magyar nótát, az operettet és a cigányzenét ötvöző koncertet ad a 100 Tagú Cigányzenekar az MVM Dome-ban Budapesten.
A Magyar Összetartozás Intézetének kiállítása a debreceni Déri Múzeum közreműködésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.