Augusztusban Debrecenben: Csíksomlyói passió

Az előadást nagypéntek környékén akarták bemutatni, de közbeszólt a járvány miatti veszélyhelyzet.

Gőz József Miklós
2020. 06. 22. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még sohasem vettem részt olyan sajtótájékoztatón, amelynek az elején a tervezett helyszínt (Nagyerdei Szabadtéri Színpad) jelentik be, majd a végén az igazit (Debrecen, Nagytemplom előtti tér). A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes által jegyzett Csíksomlyói passió debreceni bemutatójáról szóló sajtóeseményen ez történt. Nem volt ebben semmilyen teátrális gesztus. Papp Lászlónak, Debrecen polgármesterének az elhangzottak adtak inspirációt, hogy ne a hetvenéves szabadtéri színpadon ezreknek, hanem a Nagytemplom előtti szakrális térben tízezreknek adják elő Krisztus szenvedéstörténetét augusztus 26-án.

Volt oka a polgármesternek, hogy a debreceni főtérre invitálja a város lakosságát. Hiszen a tájékoztatón is elhangzott, hogy a darabot (amely csíksomlyói iskoladrámákon, Szőcs Géza veretes szövegén és Berecz András archaikus népénekein alapul) a 2018-ban a csíksomlyói nyeregben harmincezres, 2017-ben az esztergomi bazilika előtt is tízezres közönség előtt játszották, Debrecen se adja alább.

Az előadást nagypéntek környékén akarták bemutatni, de közbeszólt a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet. Mégis lesz ehhez köthető szereplője az előadásnak: a Jézus Krisztus által hordozott fakereszt egy debreceni körmenet részese volt.

Bódor Edit, a Kölcsey Művelődési Központ vezetője még a szabadtéri színpadra invitálta a közönséget, amely ingyen, a város ajándékaként tekintheti meg a produkciót, csak regisztrálnia kellett volna. Az ingyenesség maradt, augusztus 27-e az esőnap, s a főtéren, regisztráció nélkül – kis túlzással – ott lehet fél Debrecen.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház Kossuth-díjas igazgatója, az összművészeti produkció rendezője a darab közös mivoltát emelte ki, s azt, hogy a darabot nem eljátsszák a szereplők, hanem megtörténik velük, s ami után ők is mások lesznek, mint annak előtte. A produkcióban egyenértékű a zene, a szó és a tánc. Kiemelte, hogy az előadásba helyi erőket is bevonnak, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncosain kívül a hetvenéves Debreceni Népi Együttes fiatal tagjai is fellépnek. Újra össze kell rakni az előadást, mondta, pedig még nem is tudott a helyszínváltozásról, ami még nagyobb erőfeszítést kíván majd a rendezőtől, a szereplőktől és a műszakiaktól.

Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas táncművész, a darab társrendező-koreográfusa arról a felszabadultságról beszélt, amelyet a táncosok átélnek a közös előadásra készülve.

Ritka eset a világon, hogy egy eseményen három vallás vezetője is részt vesz, de nem ritka Debrecenben, ahol ez megszokott a közéletben – mondta Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita, a tájékoztatón részt vevő egyházi méltóságok egyike. Két társával, Fekete Károly református és Palánki Ferenc, katolikus püspökkel együtt méltatták a bemutató jelentőségét. Mint mondták, Krisztus szenvedéstörténete nem „egy” történet, hanem „a” történet. Áthallásokkal teli, hiszen az újszövetségi történetben előszólíttatik Ábrahám, Dávid – hangoztatta Fekete Károly. Palánki Ferenc idézte a 18. századi iskoladráma utolsó sorait: „Ezeket olvasván, kérlek, hogy sirjatok, / Kinnyain Kristusnak szivből bánkodgyatok, / És büneitekkel, ha meg-bántottátok, / Meg-kővessétek, és nem száll rátok átok.”

A szereplő színészek is elmondták gondolataikat az előadásról, hogy mennyire megfogta őket a történet. A Jézust játszó színész, Berettyán Nándor elmondta: Csíksomlyón, ahol valóban nagyon nehéz volt vonszolnia a keresztet a nézők sorfala között, valaki komolyan megkérdezte: Segítsek? Szerinte az előadás feladata, hogy ezt váltsa ki a nézőkből. Berettyán Sándor, a tanítvány arról szólt, hogy az ő feladata a kereszthalál után kezdődik. Tovább kell vinnie az üzenetet. Szabó Sebestyén László debreceni származású színész Lázár szerepébe ugrott be Csíksomlyón, s most is ő alakítja majd az istenkereső, kételkedő embert, akire megváltás és megbocsátás vár, csakúgy, mint mindannyiunkra.

A sajtótájékoztatót a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Debreceni Népi Együttes fiataljai színesítették táncaikkal, utóbbiak a nagyon is aktuális De sok eső, de sok sár! kezdetű népdalra előadott táncukkal. Remélhetőleg az augusztus 26-i bemutatón egyikből sem kap Debrecen közönsége.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.