Zenélő logót készíthetünk a Liszt Ferenc Kamarazenekarral

Egyedülálló emblémageneráló applikációt fejlesztett a Liszt Ferenc Kamarazenekar. Az alkalmazással bárki készíthet magának zenélő jelet, amely működésében és megjelenésében a zenekar új, Bartók Divertimentójának első ütemeit rejtő logójához kapcsolódik. A fejlesztés célja, hogy a zenekar és a közönség közti kapocs vizuálisan is láthatóvá váljon, és a felhasználók még inkább a zenekar közösségéhez tartozónak érezhessék magukat.

Magyar Nemzet
2021. 03. 10. 19:30
Fotó: sandorszivos Forrás: Liszt Ferenc Kamarazenekar
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az együttes hosszú távú törekvése, hogy ezek a jelek a QR-kódhoz hasonlóan közvetlenül vagy közvetve információhordozásra is képesek legyenek, illetve a tervek között szerepel különböző, személyre szabott termékek bevezetése is.

A logó rajzolását zenés animáció formájában követhetjük nyomon, amelyet a felhasználók akár meg is oszthatnak ismerőseikkel a közösségimédia-felületükön vagy e-mailben. A látogatók az elkészült logót különböző képformátumokban le is tölthetik.

– Az applikáció célja, hogy az a láthatatlan kapocs, ami a zenekar és a közönségünk között az évek során létrejött, most vizuális formát ölthessen.

Művészeti munkánk fontos alkotóelemei az innovatív megoldások, amelyekkel újra és újra meglepjük majd közönségünket – mondta el Várdai István, a zenekar művészeti igazgatója.

Várdai István művészeti igazgató
Fotó: Művészetek Palotája

A Liszt Ferenc Kamarazenekar új arculata a „zenevezérelt” és „dinamikus” jelzőt is viseli. Dinamikus azért, mert egy olyan notációs módszert használ, aminek a segítségével bármely zenemű vizualizálható. Ennek köszönhetően elviekben végtelen számú grafikai jel hozható létre, amik bár minden zenedarab esetében mások, mégis egységes vizualitást hordoznak.

– Amikor a Liszt Ferenc Kamarazenekar számára készült, zenevezéreltségen alapuló arculatot kitaláltuk, adta magát a gondolat, hogy a zenekar minden egyes tagja egyedi jelet kapjon, amit a zenekar repertoárjából a zenész által választott zenemű egy részletéből generálhatunk. Innen már csak egy lépés választott el bennünket attól, hogy a bevonás elvét új szintre emelhessük, és lehetővé tegyük minden zeneszerető és az újításokra nyitott embernek, hogy generálhasson magának egy saját zenevezérelt logót. Ehhez egy könnyen kezelhető, egyszerű alkalmazásra van szükség, amely a zenekar repertoárdarabjaiból képes a felhasználó igényének megfelelően generálni jeleket – mondta Simon Attila, a Brand Bar kreatív igazgatója, aki hozzátette az együttműködés kapcsán: – Nagy öröm számomra, hogy ezt az alkalmazást most bemutathatjuk a nagyközönségnek is.

A logó generálása és kirajzolása egy Musical Instrument Digital Interface (MIDI) fájlban tárolt hangsorozat alapján készül, ami egy kiválasztott zenemű adott részletének főszólamát rejti. A MIDI fájl két típusú hangot, törzs- és módosított hangot kódol egy tízoktávos tartományon, ezért a rajzolás két színnel történik. A zenemű részletét az arculati keretrendszer alapján kör alakban rajzolja ki az applikáció, amely tulajdonképpen az ötvonalas kotta körbeforgatásával jön létre. A logók generálását egy rajzolási algoritmus irányítja, amelyet a Datalytix Solutions Kft. szoftverfejlesztő csapata alkotott meg. – Az innováció két létező dolgot fon össze újszerű, eddig nem használt módon. A logóapplikációval ismert zeneművek hangjegyeibe kódolt formákat jelenítettünk meg algoritmikus pontossággal és kreativitással, így tettük elérhetővé mindenki számára ezt az egyedi lehetőséget – magyarázta Fülöp Péter, a projekt informatikai vezetője. – A teljes fejlesztő csapatunknak új és felüdülő élmény volt a megszokott informatikai feladatokon túl hangjegyekkel, kottákkal, rajzolt zeneművekkel dolgozni. Bár csak most készültünk el az alkalmazás első verziójával, jó látni, ahogyan a csapatban újabb és újabb fejlesztési ötletek születnek az alkalmazás bővítéséhez – tette hozzá a szakember.

A felhasználók egyelőre nyolc zenemű 27 részletéből generálhatnak saját jelet, de az alkalmazást folyamatosan bővítik újabb zenerészletekkel.

Az alkalmazás a közösségépítés mellett az együttes edukációs törekvéseit is erősíti: a felületen elérhető zenedarabokról rövid ismertetőt olvashatnak a látogatók, és meg is hallgathatják a műveket a Liszt Ferenc Kamarazenekar előadásában.

A logóapplikációt a zenekar megújult honlapján próbálhatják ki az érdeklődők: www.lfkz.hu

A Liszt Ferenc Kamarazenekar

1963-ban alakult a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola végzős növendékeiből. A zenekar közel hatvanéves fennállása alatt komoly nemzetközi hírnévre tett szert és a klasszikus zenei élet elitjének állandó szereplőjévé vált. Félévszázados működésük során – Sándor Frigyes, majd Rolla János vezetésével – több mint ötven országba jutottak el, többek között felléptek a new york-i Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a sydney-i operaházban, a buenos aires-i Teatro Colónban, valamint a párizsi Théatre de la Ville-ben. Az együttes, amelynek koncertmestere 2016 óta Tfirst Péter, évről évre a világ legjelentősebb koncerttermeiben, elsőrangú szólisták közreműködésével lép színpadra, akik a nagy fokú precizitás, műfaji sokoldalúság és alkalmazkodóképesség miatt előszeretettel dolgoznak együtt a zenekarral. 2020-tól Várdai István csellóművész művészeti igazgatóként kapcsolódott be a szakmai felkészítésbe és a művészi koncepció kialakításába.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.