A szlovák és a magyar államfő adja át a felújított Rákóczi-kastélyt

A felvidéki Borsiban teljesen renoválták a magyar reneszánsz építészet egyik gyöngyszemét, II. Rákóczi Ferenc szülőkastélyát.

Munkatársunktól
2021. 05. 25. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felvidéki Borsiban, a magyar határtól és Sátoraljaújhelytől alig öt kilométerre áll II. Rákóczi Ferenc szülőháza, a magyar reneszánsz építészet egyik gyöngyszeme, a Rákóczi-kastély.

A rossz állapotú épületet 2018-ban kezdte felújítani a budapesti Teleki László Alapítvány és a Borsi község önkormányzata által e célra létrehozott, szlovákiai bejegyzésű II. Rákóczi Ferenc nonprofit szervezet. A teljes felújítás, amely Magyarország Kormánya támogatásából valósult meg, hárommilliárd forintba került.

A felújított kastélyban állandó kiállítás, szálloda, étterem és más turisztikai látványosságok mellett szabadulószoba, virtuálisvalóság-szoba és körpanoráma-vetítő is helyet kapott. Így amellett, hogy az épület továbbra is a Rákóczit tisztelő közép-európaiak zarándokhelye marad, remélhetően a turisztikai térképre is felkerül, növelve a zempléni régió vonzerejét a magyarországi és a szlovákiai turisták körében.

II. Rákóczi Ferenc szülőhelyét teljeskörűen felújították Fotó: Teleki László Alapítvány

A megújított kastélyt 2021. június 19-én adja át Zuzana Čaputová szlovák és Áder János magyar köztársasági elnök.

A délelőtt 11 órakor kezdődő eseményre minden érdeklődőt szeretettel várnak, ám a járványhelyzet miatt várhatóan korlátozott számban lehetnek jelen résztvevők. A részvétel ezért regisztrációhoz kötött, melynek részleteiről folyamatosan tájékozódhatnak a kastély oldalán.

A kastélyhoz 1940-ben a neves építész, Lux Kálmán tervei alapján hozzátoldott épületszárny felújítás előtt és után Fotó: Borsi Rákóczi-várkastély / Facebook

Az 1200 lelkes, többségében magyarok lakta Borsiban álló Rákóczi-várkastély felújítása a határon túli magyar műemlékvédelem kiemelt projektje. A kastély az 1563 és 1638 közötti időszakban épült, és számos eredeti részlete maradt fenn. Míg a sárospataki Rákóczi-vár jellemzően inkább reprezentatív helyszín volt, a meghittebb, kisebb borsi kastély a család kedvelt lakóhelyének számított. 1676. március 27-én itt született II. Rákóczi Ferenc.

Örökségvédelmi szempontból ez a felvidéki magyar reneszánsz építészet egyik legszebb és legjelentősebb emléke.

Felújítása az 1990-es évektől kezdve többször megindult, ám anyagi és egyéb okok miatt mindannyiszor leállt. Végül 2013-ban Áder János köztársasági elnök megállapodott akkori szlovák partnerével, Ivan Gašparovič államfővel, hogy a két ország együttműködik az épület felújításában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.