Augusztusban újra Bujtor István-filmfesztivál

167 nevezett alkotás közül 110 film került be a XII. Bujtor István-filmfesztivál versenyprogramjába, amelyeknek nagyjából egyharmadát meg is nézheti a közönség a fesztiválon, és találkozhat az alkotókkal is augusztus 19. és 22. között Balatonszemesen. A Latinovits Emlékmű Alapítvány közzétette a programot: idén sem maradnak el az Ötvös Csöpi-klasszikusok, rengeteg koncert, utcaszínház, ételkóstoló, emlékkiállítás, veteránautós találkozó, retro utcabál és gyerekprogram várja az érdeklődőket.

Magyar Nemzet
2021. 07. 03. 12:30
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bujtor-emlékkupa oldtimeres résztvevői konvojban indulnak majd a keleti és nyugati autócsodáikkal a filmfesztivál központi helyszínéhez, a Balatonszemesi Latinovits Művelődési Ház vörös szőnyege elé, ahol igazi kaszkadőrshow-val, koncerttel, ünnepélyes bevonulással és koktélpartyval indul majd a nagy csinnadratta a XII. Bujtor István-filmfesztiválon augusztus 19-én. Piroch Gábor, számos hollywoodi szuperprodukció és persze az Ötvös Csöpi-filmek kaszkadőrmestere vezényletével kaszkadőrshowt láthat majd a közönség testközelből. A retro hangulatot erősítve rendőrzsigulik felvezetésével szállnak ki a sztárvendégek és az alkotók a versenyprogram filmes vetítéseinek és a közönségtalálkozóknak otthont adó művelődési ház előtti vörös szőnyegen, ahol koccintanak a rajongókkal. Esténként a kertmoziban jönnek a nagy Bujtor-klasszikusok: A Pogány Madonna, Az elvarázsolt dollár, a Hamis a baba és a Csak semmi pánik!

A Pogány Madonna főszereplője, Bujtor István
Fotó: MTV

A filmes kínálat természetesen a versenyfilmes programba bekerült 110 film válogatásából kerül ki, amelyeket a mozirajongók az alkotókkal együtt, pódiumbeszélgetések mellett nézhetnek meg. Az előzsűri által versenybe engedett alkotások között 35 játékfilm és kísérleti fikciós alkotás, 25 dokumentum-, ismeretterjesztő és portréfilm, három animációs alkotás és 47 versfilm szerepel.

Bujtor nyomán a titok, a bűnügy, a rejtély, a humor és a kacagás, a karantén, az emberi élet és a költészet az alapja az elmúlt másfél év izgalmas filmjeinek, amelyeket befogadott a fesztivál. A 110 versenyfilm között pár perces és egész estés filmek egyaránt szerepelnek.

Az animációs filmek között érdekes alkotás Bud Spencer és Terence Hill párosának szokatlan ábrázolása Porpáczy Zoltán rendezésében.

A játékfilmek között van Aracsi Norbert Elfelejtett nemzedék című alkotása, amely négy magyar katona sorsát mutatja be a második világháború sújtotta Magyarország végnapjaiban. Dézsy Zoltán Tíz perc múlva három című romantikus nyomozása, Kassai Ilona, Andorai Péter Krisztián és Vészabó Noémi főszereplésével, amelyben egy festőnő által készített kép nyolcvan év távlatából misztikus módon összekapcsolja a jelent és a múltat. Kifejezetten érdekes kísérleti fikciós alkotással került a versenyprogramba Végh Vozó Zoltán, aki Hitchcock hatvanéves Psycho című filmjének zuhanyjelenetét forgatta újra képkockáról képkockára hatvan ismert színésznővel. Somossy Barbara Ha van még idő címmel Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva szerelme emlékének szánta Koltai Lajos ihlette filmetűdjét, amelyben Hámori Ildikó és Benkő Péter alakítja a két legendás színészt. Pataki András Sári-gyöp című filmje Horváth Teri Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes művész életműve előtt tiszteleg. Százados Miklós kísérleti filmje, A kilépő (Outbound) Kecskeméti Zsuzsi, Kovácsovics Fruzsina, Pallag Márton, Péterfy Bori, Sápi Géza, Urbán Tibor és Wagner Austin hangján, Kádas Péter speciális effektjeivel egy kilépés történetét mutatja be, rendhagyó képi világgal.

Kép a tavalyi fesztiválról
Fotó: Facebook

A dokumentumfilmek között érdekes időutazást mutat be Oláh Judit filmje: az éppen hanyatlóban lévő szocialista Magyarországon működött egy különleges tábor, ahova sok gyerek szeretett volna eljutni. A háromhetes tematikus nyaraltatás egy képzeletbeli országba, Epipóba repítette a résztvevőket, messze az akkori rideg valóságtól. Mikor az egykori táborlakó, Judit kislánya nyári táborba szeretne menni, csaknem 25 év után újra találkozik egykori társaival, hogy együtt értsék meg, hogyan él bennük Epipó, ez a zárt, misztikus és titkokkal terhelt világ. A Makói Városi Televízió egyik versenyfilmje a sajtótörténelem nagy alakjáról, a makói születésű Pulitzer Józsefről készített kisfilmben kifejezetten a helyi vonatkozásokat kutatja. Poroszka Magyar Zsolt Méhlegelők című ismeretterjesztő filmje szinte egyenes folytatása a korábbi filmfesztiválon bemutatott díjnyertes alkotásának. Bárány Krisztián és Takó Sándor Erdély – Ég és föld között című filmjében mítoszok és legendák nyomába indul, négyrészes sorozatuk záró epizódjában bemutatják a középkor legnépszerűbb szentje, László király gonosszal vívott harcát, felkeresik a funtineli boszorkány erdejét, s utána járnak annak is, hogy a fáma szerint melyik várba falazták be Erdély lelkét.

A versfilmek között a nagy klasszikus költők, Petőfi Sándor, Ady Endre, Tóth Árpád, Radnóti Miklós, Pilinszky János, Reményik Sándor, és Weöres Sándor alkotásának feldolgozása éppúgy szerepel, mint Kányádi Sándor, Bella István vagy Petri György verse, akinek Sláger című költeményéhez készített különleges, ironikus filmet az elmúlásról Bencze Blanka. A Színház- és Filmművészeti Egyetem több versfilmmel is nevezett. Berecz Péter a Tiszta szívvel című verset dolgozta fel újragondolt filozófiával, Mádai Vivien Poetré című filmjében pedig Eke Angéla színművész beszél Kosztolányi Dezső Akarsz-e játszani című versén keresztül saját életéről.

2021. augusztus 19-től 22-ig, a fesztivál egésze alatt várja a látogatókat a Bujtor István-emlékkiállítás, amelyen a közönség megnézheti Kardos doktor rendőrszobáját, egykori filmes mementókat, kellékeket, relikviákat, középpontban a Pogány Madonna és a Hamis a baba eredeti szobrával. Megkóstolhatjuk Ötvös Csöpi kedvenc ételeit a fesztiválhoz csatlakozó éttermekben, büfékben, lesz koszorúzás a sírkertben Bujtor és Latinovits végső nyughelyénél. A családi programok között olyan színházi előadások is szerepelnek, mint a Padlás című musical és a Lúdas Matyi. Mónus József többszörös világrekorder íjász balatoni csúcsot állít fel azzal, hogy a nyílt vízről 850 méterre belő a partra. Lesz vásár és koncertek, mi több, retro utcabál! Filmzenei és operett-musical slágerek hallhatók a Pécsi Nemzeti Színház művészeivel, fellép Takács Nikolas, Huzella Péter, Gerendás Péter, a Cory/HappyGang, Szirota Jennifer, a PTE Brass Band fúvószenekar, Fergeteg partyt tart DJ Dominique és sláger diszkót játszik élőben a La-No Live zenekar.

 

A fesztivál vörös szőnyege
Fotó: Facebook

 

A Bujtor István-díjat kategóriánként ítélik oda és augusztus 22-én adják át. Itt külön is díjazzák majd a legjobb alakításokat, forgatókönyvet, operatőri és vágó munkát, a legjobb effekteket, zenét, szerkesztést és rendezést. A szervezők idén is számítanak a Bujtor- és a Frenreisz-család részvételére. A fesztivál védnöke Bujtor Judit, igazgatója Lutter Imre, fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális Államtitkársága. A részletes program a www.bujtorfilmfesztival.hu oldalon olvasható, és a fesztivál Facebook-oldala folyamatosan hozza az új információkat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.