Különleges és a maga nemében hiánypótló könyvet írt és illusztrált Gyöngyössy János, akinek elsősorban az erdélyi várak, az erdélyi legendák iránti elkötelezettsége széles körben is ismert, több korábbi kötetében foglalkozott velük, egyedi és jól felismerhető rajzolói stílusával ábrázolva a leírtakat. Legújabb kötetében huszonkét megrázó, jópofa, elgondolkodtató, példamutató történetet dolgoz fel és illusztrál rövid képregényekben.
A történelemírás igen érdekes, és végleg soha ki nem aknázható lehetősége a nagy személyiségek melletti – elképzelt vagy valóságos – kisemberek sorsának felelevenítése, akiknek sajátos szemüvegén keresztül a „nagytörténetekre” és a „nagy emberekre” egészen újszerű perspektíva nyílik, előjönnek és megmutatkoznak a hétköznapok, és emberközelivé válnak a súlyos történelmi jelenlétek. Gyöngyössy János ezt a tudást keresztezi a minden fejezet elején gondosan jelölt forrásanyag-megjelöléssel, és kezdődhet is a móka (amely sokszor természetesen tragikus, tekintve történelmünket, de valahogy mégis pozitív kicsengésű a történetek nagy része – lásd alább).
Babonák, hiedelmek és tények keverednek igen kellemes elegyben, ehhez jön még hozzá a tömör és élvezetes szöveg meg az illusztrációk – tényleg olyan könyv születik így, amely alkalmas (mint a hátlapszöveg fogalmaz) „gyermekeinknek, unokáinknak és az utánuk jövőknek” is.