A gyöngyöspatai Kossuth-szobor és megmentője sorsa összefonódott
Egy Kossuth-szobor viszontagságos sorsára hívta fel lapunk figyelmét az amatőr helytörténész, a Csévharaszton élő Kanczler Klára. Feltehetően Erdélyben döntötték le talapzatáról azt a szobrot, amely a múlt század elején Weiss Gyula ügyvéden keresztül előbb Pusztacsévre (Csévharaszt akkori neve), majd a történelem viharaiban Gyöngyöspatára került. E szobor és a szobor megmentőjének sorsa iránt érdeklődő csévharasztiak és gyöngyöspataiak emlékeiből, kutatásaiból született ez az írás.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Kanczler Klára kutatásai során felfedezte, hogy állt egykor Pusztacséven egy Kossuth-szobor. Az emlékmű Weiss Gyula ügyvéd tulajdonában volt, aki a történelem viharaiban, a múlt század elején Gyöngyöspatára került és vitte magával a szobrot is. A kutató egy közösségi oldalon kereste meg Szerencsés Enikőt és a gyöngyöspataiakat, akiktől érdeklődött, milyen emlékeik vannak a szoborral kapcsolatban. Megírta nekik, hogy Weiss Gyula ügyvéd élt Pusztacséven is, így az ő története a szobron keresztül összeköti a két települést.
Azt tapasztaltam, hogy az igazán fontos dolgokat nem felejti el a közösség
– írta levelében a gyöngyöspataiaknak. Hozzászólásokból, idézett újságcikkekből, könyvrészletekből állt össze az ügyvéd és a szobor története. Így derült ki, hogy Ádámfy József A világ Kossuth-szobrai című könyvében is szerepel, és az alkotás valószínűleg Erdélyből került Pusztacsévre. A szobrot Erdélyben ledöntötték, sérülése is akkor keletkezhetett: a jobb karja csonka. Gyöngyöspatán a centenárium évében állították fel, 1948. március 15-én. A könyv megjelenése idején a „tanácsház” kertjében állt. Alkotója ismeretlen, mint ahogy keletkezésének ideje is, illetve arról sincs információ, mikor került jelenlegi helyére – tudjuk meg a könyvből.
Kanczler Klára kutatása során kiderítette, hogy Weiss Gyula ügyvéd 1878-ban született a Temes megyei Lugoson. Miután elvesztette ezerholdas erdélyi birtokát, mert a román hatóságoknak nem akarta letenni a hűségesküt, vagyona maradékából negyven hold földet vásárolt Pusztacséven. Ettől a birtokától aztán a földreform fosztotta meg 1924-ben. A zsidótörvények végül nem csak maradék vagyonát, gyöngyöspatai szőlőjét vették el, a budapesti nemzetközi gettóba került. – Csak nemrég tudtam meg, hogy miután túlélte a budapesti gettót, már csak rövid ideig élt – tette hozzá Kanczler Klára. – S hogy milyen sebeket ejtett Weiss Gyula lelkén a sok megpróbáltatás, amit el kellett szenvednie, azt elgondolni is megrendítő. Ahogy ezt a szobrot nézzük, olyan, mintha az ő életének a lenyomata lenne – mondta szomorúan.
A gyöngyöspatai Lamos Józsefné osztotta meg vele, hogy nagyapja, Lucsányi István volt a Weiss család vincellére és intézője. Tőle tudta az unoka a történetet, hogy van Gyöngyöspatán egy hely, amelyet Fencelnek hívnak. Ez egy lankás hegyoldal, amely éppen alkalmas arra, hogy jó szőlő és gyümölcs teremjen rajta. Itt volt birtoka Weiss Gyulának, ahol a nagyapa volt az intéző. Egy kétszintes kis kastélyt építtetett rá, előtte egy rózsakerttel, ide került méltó környezetbe az Erdélyből átmentett Kossuth-szobor. Az ügyvéd édesanyja és rokona élt itt, mert ő Budapesten, az irodájában folytatta praxisát. A birtokra ritkán látogatott el, távollétében Lucsányi István intézte a gazdaság dolgait. Több kedves történetet őriz a család az ügyvéd jóindulatáról, emberségéről, illetve fényképeket, jegyzeteket is abból az időből. A gyöngyöspatai fórum oldalán Orbán Róbert írta le, hogy a szobor története egy régi újságcikk alapján rekonstruálható. 1928 márciusában Lestyán Sándor újságíró kereste fel Weiss Gyulát, és riportot készített vele az Ujság című lapnak. Ebből kiderül, hogy a szobor darabjait 1921-ben vásárolta meg egy Schwartz nevű ócskavas-kereskedőtől. „– Megnéztem, és rögtön láttam, hogy miről van szó – mondta az újságírónak az ügyvéd. – Kallós vagy Fadrusz munkájának tartom a szobrot, amelyet mint vastörmeléket megvásároltam. Kilószámra. Sokáig gondolkodtam, hogy mit csináljak vele. Összeállíttattam, s eleinte itt állt az irodámban. De bántott, hogy folyton a szemem előtt volt, oly sok mindent idézett fel bennem, annyi szépet és annyi csúnyaságot, oly sok régi jót és oly sok új rosszat, hogy kivitettem a pusztára.”
A cikk leírja a töredékekből összeállított szobor állapotát is:
Mintha törzsénél kettévágták volna. A törzsrésze van beépítve a betonalapzatba. Jobb karja a könyök és váll közötti résznél letörve vagy lereszelve. Az alkar teljesen hiányzik. A bal karral mellhez szorított kard markolata is ketté van törve, de a tört rész nincs teljesen leválva, hanem a test fölé hajol. A szobor fején nehéz tárggyal ejtett ütés nyoma (ó, szentségtelen, barbár kezek!), a koponyán jókora lékelés. A tarkón zúzódások, szemmel láthatóan erőszakos beavatkozás nyomai.
Az Ujság 1940-ben tért vissza az ügyre, és többek között Weiss Gyula felhívását is közzétette, hogy szeretné visszaadni a szobortöredéket eredeti tulajdonosának, és kéri az olvasók segítségét annak megállapításában, hogy hol is állhatott eredetileg a szobor. A cikkből azt is megtudjuk, hogy az alkotás időközben átkerült Pusztacsévről Gyöngyöspatára. Többen jelentkeztek, köztük Schnürbacher Adolf, akinek olvasói levelét a lap 1940. szeptember 28-i számában közölték. Ebben az állt, hogy a felhívásban szereplő Kossuth-szobor minden kétséget kizáróan a marosvásárhelyi Kossuth-szobor csonka része, amely mint fémtöredék került a világháború fémszükségleteinek ellátására életre hívott Fémközponthoz. A háború után több egyéb anyaggal együtt a szoborrész ahhoz a céghez keveredett, ahol ő állásban volt. Innen került szerinte az ügyvédhez. Ezt viszont nem igazolták a marosvásárhelyi szoborról készült fényképek, így továbbra is nyitott a kérdés, hogy hol állt eredetileg a szobor, amelynek egyik jellegzetessége az, hogy Kossuth a kardot markoló bal kezét a melléhez szorítja – olvasható a bejegyzésben. A szobrot 1948-ban a centenáriumi ünnepségek idején a gyöngyöspatai tanácsház kertjében állították fel. Az alkotást 1996-ban restaurálták, és áthelyezték a Szent János híd melletti parkba. Ma is itt látható.
Borítókép: A gyöngyöspatai Kossuth-szobor (Fotó: Koczka István)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.