A Kapolcska Program, egy nyolcnapos tehetségkutató- és fejlesztő összművészeti tábor és hétvégi „kisfesztivál”. Minderről rendhagyó sajtótájékoztatón szólt Márta István Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a program alapítója, főszervezője Kapolcson, a ma újra működő 1825-ben épült vízimalom udvarán, ahol a tábor idején az őrlésen is részt vehetnek majd a gyerekek és felnőttek. Egy különleges projekt előkészületeit is bemutatták, amely a vízimalmot hajtó Eger-víz patakot és a partján lévő tizenhárom települését érinti.
A felújított molnárházban kiállítások tekinthetők meg az Eger-víz malmairól, a táj mesterségeiről, kézműves hagyományairól, Kapolcsról és a környékről, valamint a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet történetéről, amely a „kapolcskázás” szervezője és lebonyolítója.
A „kapolcskázás” egyszerre jelent lelki feltöltődést és aktív együttlétet, hiszen a művészeti tartalom magas színvonalú megvalósításán túl az összművészeti táborban minőségközpontú oktatást kapnak a 9–16 év közötti fiatalok és a kisfesztiválon együtt időzhetnek a fesztiválra érkező családok.
Márta István elmondta, hogy
az összművészeti táborban 11 szekcióban 160 fiatal és ötven pedagógus vesz részt. A Talamba Ütősegyüttes, a Szirtes Edina Mókus vezette vonós szekció mellett az idén is lesz Fonó-Kapolcska, jazz improvizációs, mélyvonós, kézműves, fotós és kreatív írás szekció is.
Klasszikus, népzenei és jazztanulmányokat folytathatnak a nemzetközi cimbalom szekció Erdélyből, Délvidékről, Csehországból és Szlovákiából érkező fiataljai Herencsár Viktória, a Nemzetközi Cimbalomszövetség elnökének vezetésével Balogh Kálmán, Szabó Dániel, Tárkány Kovács Bálint közreműködésével. Egy pajtabeli hangszerkiállítás mellett a Kapolcska Program megemlékezik az utolsó kapolcsi cimbalmosról: Horváth Gyula Csutiról is. Lesz művészetterápiás foglalkozás Kovács Rózsa vezetésével. A program rezidens írója Milbacher Róbert író.
A Bethesda Református Gyerekkórház szekciójában a már gyógyult égéssérült, krónikus beteg vagy súlyos betegségből felépült gyermek digitális projektfeladatokon keresztül – ép társaikkal együttműködve – alkotnak, integrálódnak és gyűjthetnek életre szóló élményeket.
A július elsején kezdődő kisfesztiválon bemutatkoznak a szekciók és fellép többek között a Cimbaliband, a Silband Szlovákiából, a Talamba Ütősegyüttes, Szirtes Edina Mókus, Juhász Réka és zenekara, Tárkány Trió, Karácsony János James, a Daniel Speer Brass, Pintér Zsolt népmesemondó, a Bocskai István Református Központ zenekara, a Készenléti Rendőrség Fúvószenekara, a Hoppál Mihály Band. Boros Misi az idén is tart zongorás mesterkurzust, és koncertet is ad a fesztiválon. A sajtótájékoztatón ízelítőt kaptunk a tábor hangulatából is, a zenélés, az éneklés együttes öröméből és megismertük a kemencében sült kenyérlángos semmihez sem hasonlító, finom ízét.