A Ráth György-villában, az Iparművészeti Múzeum Egy kis Bécs Budán címen megnyílt tárlaton az osztrák Museum für angewandte Kunst archívumából és hazai magángyűjteményekből kölcsönzött fotók és egykori berendezési tárgyak mesélnek e kivételes épület egykori szépségéről. A világhírű osztrák alkotó, Josef Hoffmann a 20. század egyik legnagyobb hatású művészegyénisége volt. Sokoldalúsága lenyűgöző: kitűnő építész, designer, az ornamentika virtuóza, lebilincselő oktató és eredményes vállalkozó volt egy személyben. Akár épületeket, enteriőröket, akár egyedi, kézműves dísztárgyakat vagy tömeggyártásra szánt használati tárgyakat tervezett, minden feladatot műalkotásként kezelt – olvasható Horányi Éva kurátor ismertetőjében. A történeti stílusokat mellőző, a funkciót előtérbe helyező és a formai tisztaságot finom dekorativitással ötvöző szemléletével új esztétikai minőséget teremtett, amely kiindulópontja lett a tárgykultúra reformját hozó modern törekvéseknek. Több mint hatvan évet felölelő alkotói pályája során utánozhatatlan ízléssel és átgondoltsággal létrehozott elegáns alkotásait ma már az építészet és iparművészet csúcsteljesítményeiként értékeljük. Tárgyait az általa alapított Wiener Werkstätte, az azóta világhírűvé vált iparművészeti vállalkozása gyártotta le. A Pikler-villa vélhetőleg összes berendezési tárgya a mára már legendássá vált Wiener Werkstätte műhelyeiben készült.
A megnyitón a vendégeket Jékely Zsombor főigazgató-helyettes köszöntötte, a kiállítást Rainald Franz, a bécsi Iparművészeti Múzeum (MAK – Museum für angewandte Kunst) kurátora nyitotta meg. A megnyitó után Horányi Éva művészettörténész tartott kurátori tárlatvezetést az érdeklődőknek.
A bécsi szecesszió emblematikus alakja, Josef Hoffmann tervei alapján felépült Pikler-villáról szóló időszaki kiállítás szeptember végéig látogatható.
Borítókép: A századelő hangulatát idéző műsor nyitotta meg a kiállítást (Fotó: A szerző felvétele)