Az író a Puskin moziban, a sajtóvetítés után elmondta, igyekezett olyan alázattal dolgozni, ahogy azoktól a jelentős színészektől látta, akiket korábban rendezett a filmjeiben. A forgatásra így emlékszik: életében először vállalt el színészi feladatot: önmagát kellett eljátszania a rendező instrukciói szerint.
A színész Bereményi Géza
„Belőlem valaki útra vált / Útra a jobbik részem / Kiment belőlem, itt hagyott / Csak úgy észrevétlen” – énekli a Bereményi kalapja című film egyik jelenetében Ónodi Eszter és Bereményi Géza egy Cseh Tamás-emlékesten. A nézőben pedig a filmnézés közben sorra jönnek elő a különleges szövetségben alkotó Cseh–Bereményi-párossal és dalaikkal kapcsolatos emlékek. Sok más emlék is felsejlik, mert a film zenével, Cseh Tamás-klipekkel, filmrészletekkel, archív felvételekkel és sok baráttal rajzolja meg Bereményi Géza portréját. A legendás dalszövegíró, filmrendező és szépíró portréját, aki dalszövegei mellett novelláival, forgatókönyveivel, színdarabjaival, filmrendezéseivel, az utóbbi években pedig a Magyar Copperfield című regényével is a legnagyobbak közé emelkedett. Ebben a filmben színészként látjuk, saját életének epizódjait játssza.

Beállítottak a jelenetekbe, mondták, alakítsam, ki vagyok én, mondjam, amit a szereplő mondana. Aztán egy másik helyzetben tegyek úgy, mintha ott se volna a kamera, az operatőr alkalmazkodni fog, ahogyan majd én is. Azt se tudtam a végén, ki voltam, vagyok, és vissza se nézhettem önmagamat. Az a rendező dolga volt. Nem élveztem, de nem is roskadoztam a felelősség súlya alatt. Nem volt nehéz, de könnyű sem. Színészet
– sorolta.
A portréfilmben Tóth Barnabás kíséri végig Bereményi Gézát élete fontos mozzanatain. A fiatal színész-rendezőt mint egykori gyerekszínészét avatja be titkaiba, aki tízévesen az Eldorádó című filmjében épp a gyerek Bereményi Gézát alakította. Beszélgetnek múltról, gyökerekről, barátságokról, névváltoztatásokról, történelemről és filmekről.
A film egyik jellegzetessége az a hat videóklip, amelyekben az alkotók újonnan forgatott fikciós jeleneteket kevertek össze régi híradófelvételekkel – Budapest ostroma, ’56-os harcok, balatoni hippik – és kultikus játékfilmek – Eldorádó, Megáll az idő, Csapd le, csacsi, Made in Hungária – jeleneteivel.
A múlt és a jelen, a fikció és a valóság egymásra vetítése Bereményi munkásságát, szemléletét hivatott illusztrálni. Papp Gábor Zsigmond, a film rendezője egyik nyilatkozatában mondta, hogy alkotótársaival sokat gondolkoztak azon, miként lehetne arányosan megjeleníteni Bereményi Géza ötvenéves munkásságának különböző területeit és közben hitelesen bemutatni az alkotót. Úgy döntöttek, hogy a szerző önéletrajzi ihletésű, Cseh Tamás által előadott dalai köré szerveződik a film, ezek alapján mutatja be életének egy-egy fontos állomását.
Azt akartuk, hogy Cseh Tamás-dalokból viszonylag több kerüljön be a filmbe, mert azok a dalszövegek is Bereményiről szólnak, miközben meghatározó generációs élménnyé váltak
– emelte ki a rendező.
A filmbe bekerültek olyan jelenetek is, amelyben Bereményi Géza a Halott Pénz énekesével, Járai Márkkal dolgozik együtt egy új dalon. Így dalszövegírás közben is láthatjuk a mestert. – A munkamódszerük rímel arra, ahogy Bereményi Géza Cseh Tamással dolgozott, ezért szerettünk volna megmutatni belőle valamennyit – mondta a rendező, hozzátéve: a dalszerzés közben mindketten ki tudták kapcsolni azt, hogy kamerák veszik körül őket és teljesen belehevültek az alkotásba, ezért nagyon őszinte pillanat lett. Plusz született egy slágergyanús szerzemény, az Álomember.
Forgattak a Balatonnál is Bereményi Géza baráti körével, köztük Bagó Bertalan, Cserhalmi György, Cserna-Szabó András, Gödrös Frigyes, Jánossy Lajos, Járai Márk, Sőth Sándor és CanTogay. Egy-egy találó mondatuk is elhangzik a filmben Bereményi Gézáról.
– Semmilyen rendszerrel nem kötött kompromisszumot – mondja Sőth Sándor. – Könnyes szemmel tud nézni egy jelenetet, és abszolút szeretetet áraszt maga körül – vélekedik Cserhalmi György. – Elemi hitelesség árad belőle – hangsúlyozza Cserna-Szabó András. Herner Dániel, a film producere kiemelte: ezzel a mozival sikerült az idősebb korosztályt egy-egy pillanatra visszavarázsolnunk a fiatalságába, a fiatalokkal pedig olyan pillanatokat megismertetni, amelyekért érdemes volt élni a XX. században.
A Bereményi kalapja a Magyar Mozgókép Fesztiválon debütált, ahol három kategóriában – legjobb egész estés dokumentumfilm, legjobb rendező, legjobb vágó – is Magyar Mozgókép-díjra jelölték.
A film szeptember 22-től látható a mozikban.
További Kultúra híreink
Borítókép: Bereményi Géza a filmben (Fotó: Kováts Zsófi)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
A Hunyadi-sorozat sikere a Szépművészeti Múzeumot is elérte
Július 20-ig látogatható Szépművészeti Múzeum legújabb tárlata.

Csőre Gábor annyit duzzogott, hogy ördögfajzat lett belőle
Csőre Gábor az önmagával elégedetlen híres csapkodása és duzzogása miatt nyerte el Duzzog, az ördögfi szinkronszerepét.

Az egzotikus Tigrisnő festményen, novellában és zeneműben is megjelenik Benda Gábor koncertjén
Összművészeti produkció a zeneszerző lakáskoncertjén.

Megkezdődött a 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó
Húsz ország 27 társulata vesz részt a fesztiválon.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Menczer Tamás keményen beleállt Brüsszel Péterbe

Ütközés az alagútban, a motoros meghalt

Galambos Lajos a mocsai birtokon temette el volt feleségét, Boglárkát

Nemzeti gyásznap szombaton: így tartanak nyitva a boltok Magyarországon, Ferenc pápa temetése napján

Áramütést szenvedett és meghalt egy 13 éves nyíregyházi kislány, miközben a kádban telefonozott

Megírták a németek: összefogott Amerika, Lengyelország és Magyarország – és ez nagyon nem tetszik nekik

Lefújják az El Clásicót? A Real Madrid kiverte a balhét, a bírót is megríkatta

Sajtos-sonkás rakott tészta, amit minden héten megenne a család

A világ legidősebb élőlénye botrányos körülmények között vesztette életét

„Kitéptem a bíró kezéből a piros lapot és messzire hajítottam”

Pulai András szövege nagyon sokba kerülhet Magyar Péternek

Elértük a Tisza információgyűjtő botrányának szereplőit: az egyik tagad, a másik nem, a harmadik hallgat
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
A Hunyadi-sorozat sikere a Szépművészeti Múzeumot is elérte
Július 20-ig látogatható Szépművészeti Múzeum legújabb tárlata.

Csőre Gábor annyit duzzogott, hogy ördögfajzat lett belőle
Csőre Gábor az önmagával elégedetlen híres csapkodása és duzzogása miatt nyerte el Duzzog, az ördögfi szinkronszerepét.

Az egzotikus Tigrisnő festményen, novellában és zeneműben is megjelenik Benda Gábor koncertjén
Összművészeti produkció a zeneszerző lakáskoncertjén.

Megkezdődött a 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó
Húsz ország 27 társulata vesz részt a fesztiválon.