Bertolt Brecht német drámaíró, költő munkásságához máig örömmel nyúlnak korunk színházi alkotói. A Koldusopera, A kurázsi mama és gyermekei mellett pedig kétségkívül A kaukázusi krétakör a legkedveltebb Brecht-darab. Legutóbb, 2018-ban a Nemzeti Színház színpadára Michael Thalheimer német rendező álmodta e darabot, most pedig
november 4-én a kortárs grúz színházi világ meghatározó művésze, Avtandil Varzimaszvili rendezésében, illetve díszlet- és jelmezterveiben láthatja a nagyérdemű.
Az előadásban dramaturgként Kozma András működik közre.
A rendezés tudatosan több szempontból is eltér az eddigi európai rendezéstől, hiszen olyan direktor érkezett a Nemzetibe, aki kívülről-belülről ismeri a grúz kultúrát.
A történet két asszony bibliai történetét dolgozza fel, akik a gyerekért, az anyaságért küzdenek meg egymással, azaz a darab kiindulópontja egy szakrális próbatétel, miközben polgárháború tört ki az országban.
A konyhalányt, Gruse Vacsnadzsét Katona Kinga, míg Natellát, a kormányzó feleségét Szász Júlia alakításában láthatja a közönség. Ugyanakkor a darab a háború borzalmairól, a menekülésről, az emberi élet törékeny voltáról, az emberségről is szól. Arról az emberségről, méltóságról, melyet ki-ki elveszít, ki-ki pedig megőriz a kilátástalannak tűnő jelenben. Gruse szerelmét, a palotaőrség katonáját Bordás Roland játssza, míg Natella hitvesét, az áldozatul esett kormányzót Berettyán Sándor alakítja. A további szerepeket többek között Trill Zsolt, Farkas Dénes és Szarvas József játsszák.