Mezőköbölkút egy magyar többségű szórványfalu a Mezőség keleti részén nagyon gazdag hagyományokkal, ennek ellenére idáig kevés figyelmet kapott. Császár Attila, az Eszterlánc zenekar vezetője 1992 óta folytatott gyűjtéseket a településen, azóta többször látogatott vissza, számos anyaggal gazdagodva. A falu adatközlő táncosai, zenészei végül tavaly az Eszterlánc hívására ellátogattak a Fonóba, a velük való találkozás nagy élményt jelentett a zenekarnak. Így született meg az Eszterlánc mostani műsora, ahol ezúttal az adatközlők nélkül idézik fel a táncokat és zenéket a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncosai, Szabó Kincső és Tompa Attila segítségével. A mezőségi tánc kedvelőinek ez különös lehetőség lesz megismerkedni ezzel a táncanyaggal. A koncertet táncház követi, amely mezőköbölkúti tánctanítással veszi kezdetét.
Az Eszterlánc, megalakulása óta elsősorban hagyományos mezőségi népzenét játszó zenekar. Négy mezőségi falu zenei hagyományait feldolgozva eddig nyolc lemezük jelent meg. Koncertjeiken általában a tóvidéki mellett keszüi és magyarszováti tánczenét is játszanak. Műsoraikban és hangfelvételeiken gyakran közreműködnek mezőségi énekesek. A zenekar és a visszatérő vendégművészek munkáját Császár Attila fogja össze, mezőségi gyűjtőútjaira támaszkodva.
Tagok: Sturcz Noémi ének, Juhász Réka ének, Komáromi Márton hegedű, Szilágyi Márton hegedű, Császár Attila brácsa, Bálint László Domonkos bőgő, kontra. Táncoktatók: Tompa Attila és Szabó Kincső.
Több mint tíz éve tartja rendszeres táncházát a Fonóban minden második pénteken a Berka együttes. A Berka-klubok táncházaiban mind a moldvai, mind pedig a népi vonós zenére táncolni vágyók találnak lehetőséget, hiszen két teremben megy a tánc egész este. A nagyteremben Gyurka Fábián táncmester és a Berka jóvoltából moldvai táncházi hangulatokkal, az előtérben vonós táncházi muzsikával várnak minden érdeklődőt.
Az igen változatos moldvai csángó dallam- és táncrepertoárral az elmúlt évtizedben sokat foglalkoztak a zenekar tagjai. E tájegység iránti szeretetüket és tiszteletüket immár egy évtizede tartó, kéthetente megrendezett táncházsorozatukkal igyekeznek kifejezni. Egy évtizedes munkásságuk eredménye több mint ötszáz felnőtt és gyerek táncház, két nagylemez, valamint a 2014-ben megjelent Felsütött a nap az égre népzenei karaoke DVD Moldva tájegységének tolmácsolása. A zenekar az elmúlt években nagy sikerű koncerteket, táncházakat tartott Európa nyolc országában. Koncertjeik alkalmával a repertoárban feltűnik a gyimesi, felcsíki, somogyi muzsika is, de szívesen játszanak középkori muzsikát is.
Zenekarunk felállása az elmúlt évben sokat alakult, változott. Igyekszünk a Berka-közösség korábbi és jelenlegi aktív tagjaiként őrizni a szakmai tudást, zene iránti szeretetet. Ami azonban minden szakmai szempontot felülír zenekarunk filozófiájában, az a zenekaron belüli baráti szálak ápolása, családjaink bevonása ebbe a közösségbe, és gyermekeinknek a népzene iránti szeretetünk továbbadása.
A kamasztáncházban a tizenévesek mulathatnak egy jót kora esti, 18 órai kezdéssel, ami jobb, mint egy házibuli! A 2016-os Fölszállott a páva vetélkedőből jól ismert Sarjú Banda muzsikál.
A kamasztáncház azoknak a fiataloknak nyújt táncházi élményt, akik a gyerektáncházakból már kinőttek, a felnőtt táncházakhoz pedig még túl fiatalok. A táncolni már tudók mellett számítunk azokra is, akik most ismerkednének a néptánccal, táncházzal.
Az este folyamán tánctanárok segítik a bekapcsolódást akár teljesen kezdő szinttől.
Borítókép: Táncház a Fonóban (Fotó: Knap Zoltán)