A tizenegy esztendeje működő Symphonia Alapítvány által meghirdetett Vonós varázs verseny a nehéz sorsú gyermekek számára nyújt kitörési lehetőséget.
A Szimfónia program egyik alapköve a közös muzsikálás öröme, amely a magyar környezetben alkalmazva gyakran az egyetlen kitörési pont is a mélyszegénységben élő tanulóink számára
– mondta Kupper András, az alapítvány kuratóriumának elnöke.
A Vonós varázs verseny minden alapfokú művészeti iskolában tanuló gyermek számára nyitott. Elsősorban vonósok jelentkezését várják, 6–22 éves kor között, minimum két-, maximum tizenhárom fős felállásban. A verseny első szakasza és a jelentkezés online zajlik, a Vonós varázs oldalán található jelentkezési lap segítségével, melyet április 14-ig lehet elküldeni.
A Symphonia Alapítvány épp azért szervezi meg a Vonós varázst, mert az oktatási rendszerünk is ezen alapszik.
A fő cél, hogy a gyerekek együtt zenéljenek, tapasztalják meg, mennyi mindent ad a közös zenélés öröme, nemcsak zenészként, hanem emberként is.
Ez a verseny kiváló alkalom arra, hogy a gyerekek találkozzanak, más iskolák tanulóit megismerjék, akár megtapasztalják, meddig lehet eljutni a muzsikálással, miközben a tanáraik is láthatják, a különböző technikák merre vezetnek
– erről már Váradi Zoltán, a verseny fő szervezője, a Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola vonós szakmai igazgató-helyettese beszélt.
A Vonós varázs legjobb együttesei az online első szakasz után a vetélkedés döntőjébe jutnak, melyet május 6-án a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetében tartanak.
A Vonós varázs verseny zsűrijében neves művészek kaptak helyet
A fellépő ifjakat a magyar komolyzenei élet nemzetközileg is elismert szakembereiből álló zsűri értékeli majd: Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész, a zsűri elnöke; Arnóth Balázs kamaraművész, egyetemi docens; Becze Szilvia szerkesztő-műsorvezető, újságíró, zenész; Dubóczky Gergely karmester; Madarász Iván Erkel-, Bartók–Pásztory- és Kossuth-díjas zeneszerző, akik mind nagy örömmel mondtak igent a felkérésre.
A verseny döntőjében a tapasztalatszerzés és a szakmai elismerés mellett számos díjat is kiosztanak majd, többek közt a Bartók rádióban, a Magyar Zene Házában és a Miskolci Nemzeti Színházban kapnak fellépési lehetőséget a legjobbak.
A Vonós varázs verseny a Nemzeti tehetség program részeként, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.