„Valamennyiünket lesújtott az esemény híre: földrengés Törökországban, Szíriában. Láttuk a borzasztó képsorokat, halljuk az adatokat a halottakról, a fedél nélkül maradottakról. Mi, a világzene, énekelt versek, régizene képviselői Heinczinger Mika megszólítására úgy gondoltuk, tennünk kell valamit, ami segíthet. Mi mást tehetnénk, muzsikálunk, jótékonysági koncertet adunk a károsultak, sokat szenvedők javára.” – olvassuk a Kaláka együttes oldalán.
A segélykoncert fellépői
Sokan csatlakoztak, a segélykoncert közreműködőinek névsora magáért beszél. Fellépők: Berecz András, a Bokros Trió, Ferenczi György és az Első Pesti Rackák, Kaláka, Kobza Vajk, Krulik Zoltán és Bede Sári (Makám), Miqueu Montanaro, Misztrál, Musica Historica, Petrás Mária, Pál István „Szalonna”, Róka Szabolcs és Róka Bálint, Sebestyén Márta, Sebő együttes, Tázló együttes, Tolcsvay Béla, Török Tilla Folk Experience és a Vujicsics együttes. Megkerestük Heinczinger Mikát, a Misztrál együttes zenészét, hogy a koncert részleteiről kérdezzük. – Lélekrezdülésből indult az egész – kezdte a zenész, – látván azt a nagy pusztítást, ami végbement a térségben és látva azt az összefogást, ahogy a világ minden tájáról érkeztek a katasztrófaelhárítók, a kutyás mentőalakulatok, hogy mentsék a menthetőt. Az első hetekben minden figyelem rájuk irányult, aztán annyi minden történik mindenkivel, hogy feledésbe merülnek ezek a tragédiák. Ezért gondoltuk mi, muzsikusok, a népzenészek, a régizenészek és a verséneklők nagy családja, hogy egy segélykoncertet hívunk össze.
Közös együtt rezgés
Meg akarjuk szólítani az embereket egy közös együtt zengésre, együtt rezgésre. Mi úgy tudunk segíteni, hogy a fellépők közül senki sem kér tiszteletdíjat, mindenki szívből-lélekből jön el muzsikálni. Így tudjuk megszólítani az embereket, akik szeretnének segíteni és megtehetik, hogy megveszik a támogató jegyet, eljönnek a koncertre és megmutatjuk így is azt az egységet, ami a segítségnyújtásban a magyarokat mindig is jellemzte. A koncertet blokkokra tagoljuk, négy-öt együttes fog egy-egy blokkban szerepelni. A zenei paletta nagyon változatos, de minden egyes blokkban megszólal majd egy török vagy egy szír dallam, amit onnan gyűjtöttek. Vannak a régizenészeink, akik korabeli dallamokkal dolgoznak, népzenészek, akik a török és szír népzenével is foglalkoznak. Minden blokkban szerepel tehát egy-egy autentikus dallam és minden együttes hozza azt a műfajt, amivel foglalkozik. A verséneklők előadásában pedig Kányádi Sándortól kezdve Janus Pannoniuson át Petőfi Sándor verseit is hallhatjuk majd – foglalta össze Heinczinger Mika.