Új supergroup alakult Szőke Nikoletta Jazzplosion néven
A jazzénekes sem szvinggel, beboppal kezdi, legalábbis a Junior Prima díjas Szőke Nikoletta kamaszként kora popslágereit hallgatta Britney Spearstől, a Destiny’s Childtól, a Backstreet Boystól, miként kortársai.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– A popzene mellett mindig is nagyon szerettem az afroamerikai muzsikát, a soult, a hiphopot. Sőt volt egy intenzív rapperkorszakom, amikor úgy is öltözködtem – árulta el Szőke Nikoletta, aki bevallotta: mai napig szereti a jó rapzenét.
Közbevetettem, hogy abban a műfajban nagy ívű, izgalmas énekdallamok egyáltalán nem fordulnak elő.
Az énekesnő elmagyarázta: a rap „time” nagyon hasonló a jazzhez. Ezzel sokkal okosabb nem lettem, ezért elmondta, mit is értsek time, timing alatt.
Mindenfajta zenének más-más a tempóérzete. Más egy indulóé, más a gyors szvingé. Ott azt érzi a hallgató, mintha folyton elkésne a basszus vagy az akkord. Persze minden időben van, azonban „ráérősen” játsszák a zenészek.
Visszakanyarodva tinédzserkorára, mint megtudtam: nem volt teljesen ismeretlen előtte a jazzmuzsika, hallgatott Frank Sinatrát, Ella Fitzgeraldot, Louis Armstrongot.
– Később, az énekórák alkalmával jöttem rá, hogy milyen sok jazzstandardet ismertem, mert világslágerek voltak – így Szőke Nikoletta, aki ekkortájt ismerte fel, hogy mindig is élt benne a műfaj iráni vonzalom, tudniillik amikor gyerekkorában otthon énekelt, minduntalan megváltoztatta a slágerek dallamát, mondhatni improvizált.
– Zavart, ha egyformán adtam elő többször egymás után egy dalt – emlékezett.
A kis Szőke Nikolettát muzsika vette körül otthon, hiszen édesapja cimbalomművész.
Első általánosban az énektanárának annyira megtetszett a hangja, hogy kézen fogta és körbevitte a tantermeken, s mindenkinek bemutatta, milyen szépen énekel.
Így kezdődött, ám másként folytatódott, amennyiben 18 éves koráig mással foglalkozott, mígnem rádöbbent: énekesnő akar lenni.
Bikfalvy Júliához – aki sokak mellett Rost Andrea énektanára volt – járt négy esztendeig a klasszikus énektechnika – helyes testtartás, levegővétel, levegőbeosztás – elsajátítása végett. A jazzbe későbbi férje, Barcza-Horváth József nagybőgős, basszusgitáros vitte bele.
– Szó szerint együtt jött a jazz és a szerelem – mosolygott az énekesnő.
Bőgős szerelme mutatta be Winand Gábor énekes-klarinétos-fuvolista-zongoristának, aki Szőke Nikoletta mestere lett az Etűd Zeneművészeti Szakközépiskolában. A műfaj történetét, kiemelkedő alakjait férje ismertette meg vele. Olyan alaposan, hogy jóval később a Filharmónia Magyarország szervezte, Balázs Elemérrel közösen tartott ifjúsági jazztörténeti előadás-sorozatával a legkülönbözőbb helyzetben lévő települések iskoláiban járt. Úgy tapasztalta, mindenütt rendkívül fogékonyak a műfajra a gyerekek.
Folytassuk most tovább időrendben.
– Rengeteg instrumentális zenét hallgattam. Megtanultam a fúvósszólókat Chet Bakertől, Miles Davistől. A trombita áll a legközelebb az énekléshez, hiszen ők is saját maguk, azaz intonálva állítják elő a hangot. Mivel hangszerszólókat énekeltem, egyből a saját hangomon szólaltam meg, nem pedig utánozva más előadót – fogalmazott Szőke Nikoletta.
Méghozzá olyan jól szólalt meg saját hangján, hogy 2005-ben, mindössze huszonkét esztendősen, három és fél évvel első énekóráját követően, megnyerte a Shure Montreux Jazz Voice énekversenyt nyolcszáz jelentkező közül. Megkérdeztem: vajon a montreux-i siker többet hozott-e neki, mint A dalbeli szereplése.
– Hogyne! Hirtelen a legjobb fesztiválokra kaptam meghívást, a főműsoridős produkciók közé. Mindent megadtak, amit a nagy sztároknak. Akkoriban a jazztársadalom sokkal hierarchikusabb volt, mint manapság, amikor az a döntő, kinek mekkora a közönsége. Akkor nagy dolognak számított, hogy egy fiatal előadó este nyolckor állhatott színpadra. Persze köszönhetően nagyon profi zenekaromnak: Barcza-Horváth Józsefnek, Szakcsi Lakatos Róbertnek, Mohay Andrásnak.
Most szervezett, új együttesére sem lehet panasz: László Attila (gitár), Fekete-Kovács Kornél (trombita), Barcza Horváth József (nagybőgő, basszusgitár), Balázs Elemér (dobok).
– Születésnapom közeledtével gondoltam egy merészet, összehozok egy igazi supergroupot. Külön-külön mindegyikükkel zenéltem, így együtt azonban nem. Nagyon elfoglaltak, mégis elfogadták a felkérésemet, ami igazán megtisztelő – mondta Szőke Nikoletta.
A Szőke Nikoletta Jazzplosion április 6-án mutatkozik be az Opus Jazz Clubban.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.