Áprilisban Magyarországon turnézik az ukrán Virski táncegyüttes

A 85. születésnapját ünneplő, világhírű Virszki Ukrán Állami Népi Együttes Magyarországra érkezik. Április 17. és 30. között tizennégy alkalommal lépnek fel Budapesten és több magyar nagyvárosban. A fizika törvényeit meghazudtoló és minden nemében egyedülálló produkció mottója: Virszki – A név, amely átírta a tánctörténelmet! Előadásuk szenvedélyes, látványos és izgalmas. A kimagasló művészi színvonal, a szakmai tudás, a táncosok profizmusa, a lebilincselően kreatív koreográfia, a lenyűgöző látvány, a színpompás kosztümök az egész világon elkápráztatják a nézőket. Viktor Zavodszki, az együttes ügyvezetője válaszolt kérdéseinkre.

2023. 04. 14. 5:15
Ukrán tánchagyomány
Fotó: Concert Europe
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Virszki Ukrán Állami Népi Együttest 1937-ben Pavlo Virszki, a világhírű táncos-koreográfus és Mikola Bolotov alapította. Virszki az odesszai opera klasszikus táncosaként szeretett bele a néptáncba, majd 1975-ig, haláláig vezette is az együttest. 1980-ban a csapat művészeti vezetését Myroslav Vantukh vette át, aki Virszki tanítványa volt. A számtalan nemzetközi díjjal büszkélkedő együttes olyan táncprodukciókat hoz létre, amelyek ötvözik a történelmi ukrán tánchagyományokat és az új táncstílusokat. 

ukrán táncegyüttes
A produkciók ötvözik az ukrán tánchagyományokat és az új táncstílust. Fotó: Concert Europe

Az ukrán táncok a gyökereikhez való kötődésüket mutatják meg

Erejüket és gyökereikhez való mély kötődésüket mutatják meg a táncukkal, így a modern világban is utat találnak a tradicionális értékek megőrzéséhez és életben tartásához. A társulat legfőbb célja, hogy összegyűjtse, megőrizze és repertoárján keresztül az egész világnak bemutassa az ukrán nemzeti kultúrát, a népi hagyományokat, a néptáncot, a népzenét, a népviseletet. Ukrajnában a Virszki tánciskolájába bekerülni óriási kiváltság, a kiválasztott szerencsések hatévesen kerülnek a szigorú képzésbe, de tizenhét éves korukra a tudásuk már világviszonylatban is kiemelkedő. Az együttes több mint hetven országban vendégszerepelt idáig. A táncos szólisták akrobatikus tudása, a női és férfikarok sokoldalú virtualitása, a tudatosan értékmegőrző szellemiség, a bölcs és optimista tartalom együttesen adja a társulat szinte mágikus erejét. 

A gravitációt meghazudtoló művészet

Viktor Zavodszki, az együttes ügyvezetője lapunknak arra a kérdésére válaszolt először, hogyan alakult ki ez a különleges előadásmód, amelyet a New York Times a kritikájában úgy jellemzett, hogy lélegzetelállító, hihetetlen, a gravitációt meghazudtoló művészet. Az ügyvezető elmondta, hogy amikor Myroslav Vantukh került az együttes élére, figyelmet kezdtek fordítani mind a műsor alapját képező Pavel Virszki-művekre, mind az új produkciók professzionális előadásmódjára. Mint mondta, sikerült egyesítenie a csapatot, növelve minden művész és oktató felelősségét a munkájáért. Az önmagukkal és az előadókkal szemben támasztott magas követelmények, Pavel Virszki és Myroslav Vantukh különleges produkciói, a mindennapi, kimerítő munka meghozta a ma is látható kimagasló eredményt.

– Az együttes turnézni kezdett, és meglepte a világot az ukrán táncok felülmúlhatatlan előadásával, ahol a hazájuk iránti szeretet és az előadók briliáns balett-technikája jelenik meg, egyszóval olyan akció zajlik a színpadon, amitől eláll a közönség lélegzete – mondta Viktor Zavodszki. Arra a kérdésre is válaszolt, hogyan ötvözik a történelmi ukrán tánchagyományokat és az új táncstílust. –A koncerten az együttes sokféle táncszókincset alkalmaz Ukrajna minden régiójából – mondta az ügyvezető. – Államunk multinacionális, az ukránok mellett számos más nemzetiség képviselője él itt, akiknek megvannak a maguk hagyományai, történelme, kultúrája. Mindez koreográfiákban fogalmazódik meg, bár természetesen a műsor alapja az ukrán nemzeti kultúra, a maga sokszínűségével. A kollektíva előadásán felcsendülnek a hősies és hazafias művek, finom lírai darabok és a technikás kozák táncok, melyeket a világhírű hopak tesz teljessé – foglalta össze. 

Hozzátette, hogy Pavlo Virszki produkcióiban az 1960–70-es években sikeresen ötvözték a tánchagyományokat, a folklórt, az ukránok életét és mindennapjait, valamint az akkori új táncstílust. Virszki olyan történelmi tablókat készített, mint a Zaporozsiak, az Amikor a fűzfa sír, az Ukrajnából származunk, valamint ragyogó miniatűröket, amelyek szellemesen és őszintén mutatták be az ukránok életét.

 

A magyarországi turné állomásai:

04. 17. – Kecskemét, Hírös Agóra

04. 18. – Pécs, Kodály Központ

04. 19. – Győr, Olimpiai Sportpark

04. 20. – Gödöllő, Művészetek Háza

04. 21. – Budapest, Erkel Színház

04. 22. – Budapest, Erkel Színház

04. 23. – Debrecen, Kölcsey Központ

04. 24. – Keszthely, Balaton Színház

04. 25. – Szekszárd, Babits Mihály Kulturális Központ

04. 26. – Békéscsaba, Csabagyöngye

04. 27. – Miskolc, Művészetek Háza

04. 28. – Szombathely, Agora- Művelődési és Sportház

04. 29. – Szolnok, Aba-Novák Agóra Kulturális Központ

 

Borítókép: Az együttes sokféle táncszókincset alkalmaz Ukrajna régióiból (Fotó: Concert Europe)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.