Magyarságkutató Intézet: ismert szaktekintélyek, elkötelezett szakemberek segítik az új főigazgató munkáját

Maga a gondolat, hogy szükséges egy olyan intézet, ahol kutatóközpontok együtt dolgoznak, a magyar tudományos életből hiányzott azokban a kérdésekben, ami az önazonosságtudatunk számára alapvetően fontosak – mondta Prof. Dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet megalkotója, tiszteletbeli elnöke és főigazgatója az Első kézből első adásában. A március közepén kinevezett főigazgató az interjúban bemutatta új vezető munkatársait, és azt a nagy tudású, elkötelezett emberekből álló Tudományos Tanácsadó Testületet, amely a jövőben segíti a munkáját.

Magyar Nemzet
2023. 05. 18. 17:43
KÁSLER Miklós
Budapest, 2022. február 9. Kásler Miklós, az emberi erõforrások minisztere sajtótájékoztatót tart az elmúlt 12 év legfontosabb kulturális beruházásairól a minisztérium tükörtermében 2022. február 9-én. A kormány támogatásának köszönhetõen 2010 óta több mint 100 kulturális beruházásról született döntés, melyek várható bruttó összértéke csaknem 890 milliárd forint. MTI/Kovács Attila Fotó: Kovács Attila/MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főigazgató céljai között szerepel, hogy bemutassa az intézet kutatóközpontjaiban zajló tudományos eredményeket az archeogenetika, a régészet, a klasszika–filológia, a nyelvészet, a néprajz és a népzenei kutatások területén.  

2014-ben indítottuk el az Árpád-ház azonosítását archeogenetikai módszerekkel. Megtaláltuk az Árpádokra, az Árpádok férfitagjaira jellemző, nemzedékről nemzedékre öröklődő génszakaszt. Bizonyítottuk, hogy kezünkben van az a módszer, amivel ezeket a vizsgálatokat el tudjuk végezni 

– mondta Prof. Dr. Kásler Miklós.

Olyan kutatások indultak a magyarság múltjának, nyelvének, eredetének feltárására, amelyekre korábban nem volt lehetőség, és segítséget nyújtanak a magyar őstörténet feltérképezésében. Az archeogenetika mellett elengedhetetlen a nyelvtörténet, az írott források alaposabb elemzése.

Prof. Dr. Kásler Miklós az intézet élén felkészült csapattal folytatja munkáját. 

Három új főigazgató-helyettest nevezett ki a Magyarságkutató Intézet vezetésére a kultúráért és innovációért felelős miniszter:

A tudományos főigazgató-helyettes dr. Csornai Boldizsár régész és történész, aki a Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese volt. A szakmai adminisztratív főigazgató-helyettes Dr. Fazakas Zoltán József, aki két jogi egyetemen docens. Számos nagyon értékes szakmai közleménye van, például a középkori Erdély és a középkori Magyarország gazdasági viszonyairól. És végül Balogh Andrea Johanna tájékoztatási és kommunikációs főigazgató-helyettes, aki Petőfi- és Táncsics-díjjal kitüntetett kiváló kommunikátor. Vele már legalább húsz éve együtt dolgozom, tehát ismerem a képességeit, lelkesedését, elkötelezettségét és a munkája színvonalát.

A tiszteletbeli elnöknek és főigazgatónak olyan nagy tudású, elkötelezett szakembereket sikerült megnyernie a Magyarságkutató Intézet Tudományos Tanácsadó Testületébe, mint Prof. Dr. Bíró Zoltán, Prof. Dr. Hoppál Mihály, Prof. Dr. Klinghammer István, Prof. Dr. Raffay Ernő, Prof. Dr. Habil Szakály Sándor és Prof. Dr. Szentirmay Zoltán.  

Mindig azt vallottam, hogy a tudományban rendkívül szoros kontroll kell. A társadalomtudományokban nincs abszolút igazság, de minden kutatás célja, hogy elérjük a valószínűségnek a legmagasabb fokát, amely még tényekkel alátámasztható

– zárta gondolatait Prof. Dr. Kásler Miklós.  

Borítókép: Prof. Dr. Kásler Miklós (Fotó: MTI/Kovács Attila)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.