Jakus Julianna művelődésszervező, múzeumpedagógus, a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumának munkatársa úgy fogalmazott: vallják, hogy a büszke palóc öntudat egyben tart, közösségeket kovácsol. Szeretnék, ha a meghívott települések helyi értékei is közkinccsé válnának.
A Palóc hagyományéltető napok a néphagyomány őrzése és az összetartozás érzésének erősítése mellett a palócok szeretett patrónájának kultuszát hivatott ápolni. Szent Anna, Szűz Mária édesanyja tiszteletére 28 éve rendezték meg először a palóc búcsút. A vallási esemény néhány éve egészült ki népművészeti fesztivállal.
Szombaton folkudvarrá válik a múzeum szabadtéri gyűjteménye.
Este a múzeumi kápolnánál tartják a Szent Anna-ájtatosságot, amelyen készülnek a búcsúra, a résztvevők a szabad ég alatt imádkoznak a nemzet megmaradásáért, a családokért és a gyermekáldásért.
A látogatók napközben külön udvarban kóstolhatják meg a palóc konyha jellegzetes ízeit. Vásári kavalkád, mesterségek műhelye és Izolda népi játékai népesítik be a város főterét, ahol Palócország meghívott falvai – Dejtár, Drégelypalánk, Érsekvadkert, Herencsény, Hollókő, Ipolybalog, Kétbodony, Kéménd, Rimóc, Vanyarc, Varsány és a tiszteletbeli vendég, Ipolyság – mutatkoznak be. A vendégeket mesével, énekkel, népzenével, néptánccal fogadják, kora este pedig a pásztói Muzsla Néptáncegyüttes húzza a talp alá valót.
Vasárnap a hagyományoknak megfelelően tartják meg a Szent Anna tiszteletére rendezett búcsút, az úgynevezett palóc búcsút.
A búcsújáró népviseletes menet a Rimóci Rezesbanda vezetésével indul a Palóc ligetbe közös imádságra. A szentmisét Beer Miklós nyugalmazott váci megyéspüspök celebrálja a szabadtéri színpadon. A szertartást követően palóc vendégség veszi majd kezdetét.
A programsorozat szervezői a Palóc Múzeum, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ, Balassagyarmat város önkormányzata, a Balassagyarmati Római Katolikus Egyházközség és a „Kicsi vagyok én” Közhasznú Alapítvány.