A Művészetek Völgye fesztiválra idén tavalyhoz mérten 28 ezerrel többen látogattak el, ezzel együtt újabb látogatócsúccsal zárhatták a tíznapos összművészeti programot. A fesztivált a Bohemian Betyars koncertjével nyitották, a Quimbyvel zárták, a kettő között pedig olyan előadókra tombolhattunk, mint a 30Y, az Aurevoir., a tízéves Bagossy Brothers Company, a Blahalouisiana, a Budapest Bár, a Carson Coma, a Csaknekedkislány, Csík-Presser-Karácsony Dal a miénk 2.0 című előadása, az Elefánt, az Esti Kornél, a Hiperkarma, az Irie Maffia, a Margaret Island, a Lóci Játszik, a Vad Fruttik, a különleges, félakusztikus koncerttel érkező Punnany Massif – akik először játszottak a Völgyben – és a szintén elsőbálozónak számító Bëlga. A fesztiválon búcsúzott egy időre közönségétől a Middlemist Red, a völgyben gyűlhettek össze a jazzrajongók a Magyar Jazz Szövetség Udvarában a Magyar jazz ünnepére, a Cirque du Tókertben hosszú idő után először adott fesztiválon koncertet Zorán, de ott volt Dés László, Kern András, az idén harmincéves Danubia Zenekar, a Recirquel, a Duda Éva Társulat és az Operaház is.
A fesztivál látogatói azonban nemcsak a művészetet élvezni járnak oda, hanem alkotni is. A Kaláka versudvar közösségi versírásain és a Versimprón 56 vers született, az Analóg udvarban 2500-nál is több analóg fotó készült különféle analóg eljárásokkal, például sörösdobozból készült lyukkamerával. A Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum helyszínén kb. 130 darab 35 milliméteres film született, amelyet egy száz év körüli vetítővel lehetett lejátszani, a praxinoszkópon pedig több mint tízezer centiméternyi film és hatezer képkocka pörgött végig a tíz nap alatt. Az idén húszéves Momentán Társulat udvarában összesen ötven előadást játszottak és ötven színésszel, valamint stábbal érkeztek.
A Hagyományok Háza Folkudvarában idén három tájegység, Kalotaszeg, Bakony és Gyimes kultúrájával lehetett megismerkedni, ehhez az adott tájegységről kézműves, zenész és táncos mestereket is meghívtak. Legmesszebbről a közel 900 km-re lévő Gyimesközéplokról érkeztek az udvarba fellépni, de a helyi, kapolcsi gyerekek is megmutatták tánctudásukat a hét folyamán. A fesztiválozók 45 éneket tanulhattak meg az énektanítások alkalmával és 75 órán át szólt a talpalávaló a tánctanításokon és az esti táncházakban.
A Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ)náltal támogatott Petőfi és Póka udvarban egy olyan összművészeti alkotás is született, amelyben az ügynökség négy szakmai programja együttesen jelenik meg: a közönség bevonásával szövegbe, dalba és képbe öntötték a völgyélményt. A közösségi festményt Krizbai Gergely indította el, erre reagált Hegyi György dalszövege, amelyhez Szakadáti Mátyás szerzett zenét. A dalt a Legendás zenekar tagjai muzsikálták fel, a készülő klipben pedig maga Petőfi is megelevenedik egy marionettbáb képében, amelyet majd a PKÜ felületein lehet megnézni.
A színházrajongók idén 35 előadásra ülhettek be, amelyekre már délutántól sorban álltak a fesztiválozók. Volt olyan darab, amit a nagy érdeklődésre való tekintettel végül kétszer is eljátszottak az idén debütált színház színpadon.
A Harcsa Veronika udvar már reggelente megtelt jógázókkal – a legtöbb napon száznál is többen indították itt mozgással a napot –, de a BalatonBIKE365 biciklitúráira is mindig beteltek a helyek, a legelszántabbak pedig terepfutóversennyel zárhatták a 10. napot.
A fesztiválon tartották meg a Némafilmhez filmzenét! döntőjét is, amelynek nyertesei Ocsovay Domján a Dódi karrierje című filmre szerzett zenével és Dénes Ábel a Mackó úr kalandjai megzenésítésével.
A Művészetek Völgye programjai közt valóban minden korosztály találhat magának való programot: az idei legfiatalabb látogató öthetes volt, a legidősebb pedig 84 éves. A fesztiválon 150 önkéntes segített abban, hogy a fesztiválozók önfeledten szórakozhassanak, a legidősebb 62 évesen jött el völgymunkatársnak. A látogatók idén is tanúsították, hogy helyén van a szívük: ezúttal 977 ember adott vért, így mintegy háromezer embernek tudnak segíteni az itt összegyűjtött vérrel.
A Művészetek Völgye fesztivál jövőre július 19. és 28. között vár mindenkit ismét a közös táncolásra, koncertezésre, alkotásra és kikapcsolódásra Kapolcson, Vigántpetenden és Taliándörögdön.
Borítókép: A Művészetek Völgyére idén minden eddiginél többen látogattak el (Fotó: Kuti Ákos)