Az évente mintegy kétmillió érdeklődőt vonzó Edinburgh Fringe a világ legnagyobb művészeti és kulturális ünnepe, a jegyeladásokat tekintve az olimpia és a labdarúgó-világbajnokság után a harmadik legnagyobb rendezvénysorozat a világon. A fesztivál idén is mintegy négyhetes programmal és négyezer produkcióval várja az érdeklődőket a világ minden tájáról.
A Recirquel – egyedüli magyar társulatként – immár negyedszer kapott meghívást az Edinburgh Fringe-re. A fesztivál legnagyobb programszervezője, az Assembly művészeti igazgatója, William Burdett-Coutts személyesen jött el Budapestre megnézni az Imát, amelyet a cirkusz és a tánc soha nem látott formájaként aposztrofált. Ennek is köszönhető, hogy
a produkciót augusztus 4. és 27. között összesen 112 alkalommal adják elő.
Az Ima már a fesztivált megelőzően komoly nemzetközi médiafigyelmet kapott
A vezető brit lapok a Fringe legjobban várt produkciói közé sorolták az előadást. A The Guardian kritikusai beválasztották a 2023-as Fringe top 50 show-ja közé, a The Times szakírói pedig a tizenhárom leglátványosabb tánc-, fizikai színházi és cirkuszi előadás közé sorolták a Recirquel immerzív előadását.
A The Scotsman kritikusa szerint az Ima a lassú indulás után soha nem látott megdöbbenést, narratívát és varázslatot nyújt. A The List magazin háromoldalas összeállításban foglalkozik a produkcióval, amely szerintük egészen más, mint az újhullámos cirkuszi előadások, nagyon különleges,
olyan érzés nézni, mintha az emberiség törékenységét és erejét látnád szembeállítva a világegyetem léptékével.
A Fest magazin a Fringe legjobb hat tánc és fizikai színházi előadását bemutató írásában pedig úgy fogalmaz: „az Ima egyszerre az éjszakai égbolt által ihletett installáció és egy magával ragadó cirkuszi show, amely megkérdőjelezi a kozmoszban elfoglalt helyünket”.
A kortárs táncot és a cirkuszművészetet ötvöző Vági Bence által rendezett darab új utat törve, egyedülálló immerzív élményt kínál. A művész korábban úgy fogalmazott lapunknak az előadásról:
Ez egy igazán izgalmas kísérlet arra, hogy találkozzunk a valós énünkkel. Az Ima különlegessége a rendkívüli térélmény, egy hatalmas installációba érkeznek meg a nézők, s egy univerzumbeli utazáson vehetnek részt, ahol mindenki szabadon gondolkodhat arról, hogy mit jelent számára a hit. Emellett a közönség a feltöltődés és megnyugvás tiszta formáját is megélheti.
Az egyszemélyes darabot a társulat hat világklasszis artistaművésze – Horváth Zita, Ségui-Fábián Eszter, Illés Renátó, Zsíros Gábor, Várnagy Kristóf és Charles-Éric Bouchard – egymást váltva adja elő. A meditatív utazáson a művészek egyben kísérői is a közönségnek. A fényekkel és hangokkal különlegessé formált tér egybeolvad az előadóművészek mozgásával, felemel, ugyanakkor a lélek mélyére visz, akár egy fohász.