Új helyszínen kezdődött a legendás hortobágyi hídi vásár

A Kilenclyukú híd melletti vásártér felújítása miatt új helyszínen, a mátai lovasmajorban kezdődött meg az idei hídi vásár a Hortobágyon szombaton. A hagyományok szerint az államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepének napjához kötődően rendezik meg az országos hírű kirakodó- és népművészeti vásár. A település polgármestere, Jakab Ádám elmondta: a helyi képviselő-testület döntése érelmében nem halasztották el a felújítási munkák miatt a vásárt, hanem ideiglenes helyszínen, a megszokottól kisebb területen tartják meg a kétnapos országos kirakodóvásárt.

Magyar Nemzet / MTI
2023. 08. 19. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lovasnapoknak is helyet adó mátai lovasmajorban több mint száz árus kínálja a portékáit, ezúttal is jelen vannak a régi mesterségek mai művelői: bőrösök, szűrkészítők, fazekasok, kádárok, kosárfonók.  A hagyományoknak megfelelően augusztus 20-án a történelmi egyházak képviselői megáldják, illetve megszentelik az új kenyeret a Hortobágyon – tette hozzá a polgármester.

A hídi vásár története

A hagyományőrző ünnep történelme az 1800-as évek elejére nyúli  vissza, amikor a debreceni és környékbeli gazdák állatvásárokat rendeztek Hortobágyon a Kilenclyukú híd lábánál. Ekkor még főként lovak, szarvasmarhák, birkák és sertések cseréltek gazdát. Az állatvásár elképzelhetetlen volt kirakodó vásár nélkül, így felsorakoztak portékáikkal a debreceni és környékbeli kézműves mesterek. A megkötött üzletre áldomást ihattak a csárdában, lacikonyhákon, alkalmi zöldvendéglők sokaságában.

Mára az állatvásárjelleget felváltotta a népművészeti és kézművesportékák árusítása. Szinte az egész ország területéről érkeznek a ma már egyre ritkábbnak számító mesterségeket űző vásárosok, mint például a mézeskalácsosok, szíjgyártók, kalaposok, fazekasok, fafaragók, késkészítők. Napjainkban országos népművészeti és kirakodóvásárként tömegeket vonz határon innen és túl. Az eseményen megtalálhatók a népi, kézműves-, biotermékek mellett a régiségek is. Az ide látogatók megismerkedhetnek a Hortobágyra jellemző hagyományos, tájjellegű ételekkel is.

A Kilenclyukú híd nemcsak névadója a vásárnak, hanem közismert szimbóluma e sajátosan magyar tájnak, a hortobágyi pusztának, amelynek lábánál kapott helyett a hortobágyi Vásártér a hídi vásár állandó helyszíne.

Borítókép: MTI/ Balázs Attila

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.