A magyar építészet jelentőségének és megbecsültségének jeléül életre hívta a Kós Károly-életműdíjat az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), mellyel a szakmai kiválóságot és a közösségépítő életutat ismerik el – közölte a szaktárca. Mint írják, a magyar építészet hagyományainak megőrzéséért, az építészeti kultúráért és az építésügyért elkötelezetten tevékenykedő, a legmagasabb nívót képviselő építészek, építésügyi szakemberek a legnagyobb elismerést érdemlik. Az új építészeti életműdíj névadója Kós Károly, akinek otthon- és közösségépítő, kultúrateremtő életútjáról tanúskodik közéleti szerepvállalása, az általa épített templomok, különleges házak, iskolák, a fővárosi állatkert épületei és a Wekerletelep főtere is. A díjat minden évben Kós Károly születésnapján, december 16-án adják át.
Az ezüstből vert, 60 milliméter átmérőjű érem – amely Soltra E. Tamás alkotása – egyik oldalán Kós Károly portréjának részlete látható, másik oldalán a díjazott neve és az adományozás évszáma – derül ki a Magyar Közlönyből.
A díjat évente egy fő érdemelheti ki és egyszer kapható meg. Ezzel létrejön a Kárpát-medencei magyar építésügy első életműdíja, amely mellé a bruttó átlagkereset 15-szörösének megfelelő pénzjutalom jár – írták. Az elismerésről döntő bizottságban a legfontosabb szakmai szervezetek, így az Magyar Művészeti Akadémia építőművészeti tagozata és a Magyar Építészkamara képviselői is helyet kapnak, elnöke az országos főépítész.
Az új kitüntetés mellett továbbra átadják az Ybl-díjat, a Mőcsényi-díjat, a Forster-díjat, a Schönvisner-díjat, a Pro Architectura díjat és az Építők elismerő oklevélet is. A javaslatokat az ÉKM a díjak honlapjain várja.
Borítókép: Kós Károly Csomafáy Ferenc felvételén (Forrás: Wikimedia)