A Mandinerben megjelent írásában L. Simon László megjegyzi: Csák János kultúráért felelős miniszter egy szakmai beszélgetésen úgy fogalmazott: szükség van olyan kulturális kódexre, amely a jogszabályok egybefésülésével kitér az ágazat valamennyi fontos területére.
A Nemzeti Múzeum főigazgatója kérdésünkre válaszolva elmondta még, hogy szükségesnek látja több ágazati törvény módosítását, és azonosulni tud azzal a miniszteri gondolattal, hogy ha már több dolgot érdemes módosítani, akkor azt jó lenne egy nagy törvényben összefoglalni.
Hozzátette, hogy a vidéki múzeumi intézményrendszerrel, a régészettel és az országos közgyűjteményi rendszerrel kapcsolatos szakmai javaslataikat megküldték a tárcának. Az ő döntésük, hogy ebből mit építenek be egy törvényjavaslatba – zárta szavait.
Lapunk korábban már szemlézte L. Simon László javaslatát, de feltettük a kérdést Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának, valamint Demeter Szilárdnak, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójának is, aktuálisnak gondolják-e a kulturális kódex kialakítását?
A Szépművészeti Múzeum főigazgatója szerint szükség van egy átfogó, a kulturális ágazat minden főbb területét érintő új törvényi szabályozásra.
Ez idáig az alkotó-, az előadóművészetek, a közgyűjtemények és a közművelődés működésére és finanszírozására vonatkozó szabályok egymástól elkülönülő logikák mentén épültek fel, s az egyre gyorsabban változó világ kihívásait sem követték kellő módon – tette hozzá. Meglátása szerint Magyarországon az elmúlt évtizedben a kultúra területe európai összevetésben is kiemelt kormányzati prioritást nyert, s ebben a folyamatban egy megújított, a jelenkor kihívásaira egységes kultúrstratégiai választ adó jogszabályi környezet új lendületet adna a kulturális intézményrendszerünk jövőbeli működéséhez, s a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb felhasználását is elősegítené.
Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója is pozitívan nyilatkozott a fentebb idézett javaslat kapcsán.
Egyetértett L. Simon László felvetésével, s ahogyan elmondta, „egyrészt jót tenne a magyar kultúra élhetőségének és versenyképességének, ha nem a XX. századi problémákat cipelnénk magunkkal, hanem utolérnénk a saját időnket, másrészt a válságok korában a válságálló kulturális intézményrendszer stratégiai követelmény, és ennek vannak jogszabályi feltételei is.”