Van egy cseppnyi Oroszország Európa közepén, a neve: Kalinyingrád. A Balti-tenger pazar kikötővárosa egykoron évszázadokig Königsberg névre hallgatott, de a második világháború végével szovjet érdekszférába került. Nevét az 1946-ban elhunyt szovjet politikusról, Mihail Ivanovics Kalinyinról kapta.
Kalinyingrádban már a berlini falat is felépítették
Habár Kalinyingrád épített örökségét a szövetségesek légitámadásai és a szovjet városostrom során szinte teljesen megsemmisítették, az elmúlt csaknem nyolc évtizedben igyekezték Kalinyingrádot visszaépíteni. A tavaly kitört orosz–ukrán háborúval nagy változások kezdődtek meg a város életében. Többek között az orosz filmipar is kiszorult a világ nyugati feléről.
Európában orosz produkciók nem készülhetnek.
Ebben a helyzetben az egykori Porosz Hercegség fővárosát, a mai Kalinyingrádot tették meg a moszkvai filmgyár színterének. A most készülő orosz filmek és sorozatok európai háttere így Kalinyingrád, amely egyszerre lehet London, Párizs, vagy kiváltképpen Berlin is. Egy újdonsült orosz sorozatban az NDK-ban Kalinyingrád Kelet-Németország „díszlete”.
Kalinyingrádban a forgatás kedvéért még a berlini falat is felhúzták.
Erre meg is van minden lehetősége, hiszen a város magán viseli a kelet-porosz múltat és szocialista építészetet egyaránt.
Nyikita Szapronov moszkvai producer a Euronewsnak adott interjúban elmondta, hogy a forgatás helyszínére tökélete helyszín volt Kalinyingrád. Kiemelte, hogy az nagy segítséget jelent, hogy rubelben lehet fizetni a forgatásért és az is jól jött a forgatás során, hogy sokan beszélnek oroszul a városban. Utóbbi annyira nem meglepő, mivel a németeket a háború után erőszakkal telepítették ki otthonukból.
A város olcsó, megbízható és a látványos. Nem csodálkozhatunk, hogy ha Kalinyingrád lett az orosz filmkészítők új álma. A csaknem félmilliós nagyvárosban az elmúlt hónapokban egymást érik a forgatások. Minden orosz stáb Kalinyingrádba siet. A város a nagy keresletet igyekszik kiszolgálni és a Balti-tengeri Hollywoodjává válni.
Borítókép: Kalinyingrád napjainkban (Forrás: Pixabay.com)