A több mint egy évtizede alapított Dankó Rádió, bár zenei kínálatában sokat változott, küldetése változatlan maradt; a magyar zene népszerűsítése és ápolása, a hagyományos zenei stílusok őrzése. Az idén először életre hívott Dankó Rádió díj is ezt a célt támogatja.
– A muzsika mellett a Dankó család tagjaira irányítjuk a reflektorfényt. A műsorok alkotóira és az előadókra, akik nap nap után elhivatottan, örömmel és magas szakmai színvonalon végzik munkájukat. Művészeinkre, muzsikusainkra, énekeseinkre:
hiszen az, hogy a népdal, a magyar nóta, az operett a zenei divatok forgatagában életben maradtak és a Dankó Rádióban is hallhatók – nekik köszönhető. Szívük-lelkük benne van minden felcsendülő hangban, rendkívüli tehetséggel, példás szakmai alázattal és óriási zenei tudással szolgálják a publikumot. Küldetésüknek tekintik, hogy átörökítsék azokat az értékeket, amelyeket ezek a dallamok hordoznak
– fogalmazott Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a díjátadón.
A Dankó Rádió által alapított díjak közül az életműdíjat Bokor János, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével kitüntetett magyarnóta-énekes érdemelte ki öt évtizedes munkásságával. A magyar nóta díjat Hatvani Kiss Gyöngyi nótaénekes kapta, aki szintén több évtizede szórakoztatja a színpadon a közönséget. A népzenei díjat a műfaj kiválósága, a Népművészet Ifjú Mestere címmel és a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével kitüntetett népzenész, Jánosi András kapta. A cigányzenei díjat az estét zenekarával végig kísérő, számos rangos díjjal kitüntetett ifj. Sárközy Lajos hegedűvirtuóznak ítélte oda a Dankó Rádió kuratóriuma.
Az operett-előadói díjban a széles körben elismert előadóművész, Kállay Bori, az előadói díjban a Liszt Ferenc-díjas magyar népzenész, érdemes művész, a Magyar Állami Népi Együttes Művészeti vezetője, Pál István Szalonna részesült.
– Díjat kapni jó dolog, de díjat átadni talán még nagyobb boldogság. A Dankó Rádió által alapított elismerések átadása koronázza meg sikeres évünket. Amikor rádiónk napi műsorok révén igyekszik hozzájárulni e műfajok népszerűsítéséhez, nem feledkezhetünk meg azokról a művészekről sem, akik tehetségük felelősségét felismerve életüket szánták művészetük kiteljesítésére a magyar dalos kedv és zenei tradíció fenntartására!– mondta el a gálán tartott beszédében Eredics Gábor csatornaigazgató.
A Dankó Gálát és Dankó Díjátadót az év utolsó napján, december 31-én 18.00-tól a Dankó Rádió, 19.50-től a Duna tűzi műsorára.
Borítókép: A Dankó Rádió gálája, 2022 (Forrás: Facebook/Dankó Rádió)