A hosszú ideig be nem jegyzett csoport 1988-ban alakult meg, abból a célból, hogy legyen hajdú-bihari résztvevője is a Budapesten abban az évben tartott nemzetközi huszártalálkozónak.
Hetei Sándor György, a Hortobágyi Állami Gazdaság akkori ménesvezetője keresett lovagolni tökéletesen tudó fiatalembereket. A fővárosi eseményen, lefedve a megye egész területét,
egy húszfős huszársereg vett részt, ügyelve arra is, hogy lehetőleg a tájegységre jellemző pejlovakon vonuljanak Budapest utcáin.
A rendszerváltás hajnalán felvetődött, hogy a virágkarneválon jól mutatna egy huszárfelvonulás. A rendszerváltás lendülete pedig vitte magával a csapatot.
A huszárcsapat egyenruhája területi kötődésű, a mintát az Osztrák–Magyar Monarchia Magyar Királyi Debreceni II. Honvéd Huszárezredének eredeti ruházata szolgáltatta.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Huszár Hagyományőrző Egyesület huszárbandérium 2003-ban vált hivatalossá azzal, hogy egyesületként bejegyezték. Leginkább a debreceni ünnepségeken lépnek fel, de olykor a vármegye kisebb településeire is ellátogatnak. 2007-től a Partiumban és Erdélyben is megfordulnak, a huszártúráikon legalább 130 településre vitték el és mutatták be a huszárhagyományokat. De jártak Szerbiában, Olaszországban és Lengyelországban is, mégpedig a monarchiához kapcsolódó történelmi események kapcsán. Eddigi vezetőik, parancsnokok (egyesületi elnökök) voltak Németi Imre, Szőllősi László, Adorján Csaba és Csontos János, majd – jelenleg is – Juhász Imre.