Péter Ferenc, a megyei önkormányzat elnöke a csütörtöki avatóünnepségen kiemelte, hogy az épített kulturális örökség megőrzését és teljes felújítását célzó beruházás nemcsak a megye lakói számára, hanem országos viszonylatban is kiemelt jelentőséggel bír, egyik kedvenc turisztikai célpontja lesz az odalátogatóknak.
A felújítás során visszakapta régi fényét a a műemlék épület homlokzata és az udvaron felépült egy 60 négyzetméteres melegház.
Ugyanitt kialakítottak egy érzékszervi kertet és akadálymentesítették is az épületet. A kiállítóterek szintén teljesen átalakultak, korszerű felszereltségük interaktív és vonzó élményt nyújt a látogatóknak. A múzeumi részleg mintegy 60 000 darabból álló gyűjteménye új kiállítási tárgyakkal is gazdagodott, egyebek mellett egy Romániában egyedülálló, mintegy 51 ezer éves gyapjasorrszarvú-csontvázzal.
A kétezres évek eleje óta tervezett felújításra 2017-ben nyert el európai uniós támogatást a Maros megyei tanács.
A Regionális operatív programban lebonyolított projekt értéke meghaladta a 12 millió lejt (910 millió forint), a költségek 98 százaléka vissza nem térítendő támogatás – részletezte az önkormányzat vezetője.
Ötvös Koppány Bulcsú múzeumigazgató szerint bár sok átalakítást, javítást eszközöltek már rajta, a mostanihoz fogható újjászületésen még nem esett át a 130 éves történelmi épület. Jogelődje Székelyföldi Iparmúzeum elnevezéssel 1893-ban nyitotta meg kapuit. Az igazgató felidézte: ez egy „furcsa, hibrid intézmény” volt, amely nem a múlt hagyatékának konzerválására, hanem a jövő, a haladás bemutatására vállalkozott és a 19. század végén kiemelt szerepet játszott az iparosodás útjára lépett város fejlődésében.
Az intézményvezető szerint az újjászületett Természettudományi Múzeum is hasonlóan fontos lehet a térség 21. századi fejlődése, a „zöldfordulat"”megalapozásában.
Borítókép: A múzeum megújult homlokzata (fotó: Kiss Gábor)