Kultikus film, kultikus zene

Kultikus alkotás, az 1992-es Sose halunk meg című film került a Szélesvásznú történelem hétvégi adásának a fókuszába. Zavaros Eszter és Csatári Bence vendége ezúttal Nógrádi Gábor, a film forgatókönyvírója és Dudás Viktor filmszakértő volt, de az adásba Skype-on keresztül az Imit alakító Szabados Mihály is bekapcsolódott Kanadából.

2024. 01. 23. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt Nógrádi Gábor elmondta a műsorban, Koltai Róberttel közösen jegyzik a Sose halunk meg című film forgatókönyvét.

Nógrádi Gábor író. Forrás: Hír TV

Nem volt egyszerű dolog, mert az író úgy szeret otthon írni, hogy szépen bezárkózik, kizárja a feleségét, a fiait, a macskát és a rendezőt is. Robi ezt nem nagyon tolerálta, úgyhogy minden nap körülbelül kétszer-háromszor felhívott, amikor egy újabb ötlete volt. Ettől az ember kicsit megőrült, mert folyamatosan változtatni kellett a forgatókönyvet

– mutatott rá Nógrádi Gábor a könyv keletkezésének részleteire.

A film egyrészt Koltai Róbert nagybátyja, Gyuszi bácsi történetét mutatja, de mint mondta, ugyanúgy szól Koltai gyerekkoráról, a szüleiről, a gátlásosságáról, és szól róla is.

Ugyanaz volt az indíttatásunk, a gyökerünk: a tradíció, a múlt, és mindkettőnk élete benne van ebben a filmben, lehet, hogy ez a siker egyik magyarázata

– tette hozzá az író.

A beszélgetésbe a filmben Imit alakító Szabados Mihály is bekapcsolódott Skype-on, akit Zavaros Eszter és Csatári Bence egyebek mellett arról kérdezett, hogyan tudott beleilleszkedni a film hatvanas évekbeli miliőjébe. 

– Fantasztikus díszleteink, helyszíneink voltak, a ruhák is csodálatosak voltak, tehát minden adott volt ahhoz, hogy az ember beleképzelje magát abba a világba. Robi is nagyon sokat segített, mesélt az akkori időkről, a lovira is kivitt, ott is forgattunk.

– mondta a színész.

Arról, hogy mik voltak a film sikerének alappillérei Nógrádi Gábor azt mondta, egyrészről az, hogy benne van az egész életük, a másik pedig a túlélési készség. Szerinte ez volt az az együttható, ami miatt a film megfogta a nézők többségét.

– A magyar nemzet túlélésben olimpiai bajnok – mondja Nógrádi Gábor, hozzátéve, hogy ezzel a filmmel egy olyan pillanatot kaptak el, amiben e túlélési technika meg tudott mutatkozni.

Kultikus film
Dudás Viktor filmszakértő szerint a Nagy utazás című dal kortalanná tette a filmet. Forrás: Hír TV

Dudás Viktor filmszakértő arról beszélt az adásban, hogy a rendszerváltás után, 1992-ben, amikor a Sose halunk meg készült, a magyar film kissé irányvesztetté vált. 

Depresszív és nehezen befogadható filmek voltak a mozikban, és akkor érkezett egy vidám, szórakoztató, de mégsem annyira bugyuta, sok mindenkihez különböző módon szóló film, aminek van egy remek slágere, van egy életigenlése. Ez egy annyira friss levegő volt és újszerű, hogy az emberek sorba álltak érte.

Elmondta azt is, hogy a 250 ezres nézőszám, amit ez a film elért, mai mércével nézve is komoly teljesítmény, a Nagy utazás című dal pedig kortalanná tette az alkotást.

A kultikus filmről további izgalmas részleteket tudhat meg, ha megnézi a Szélesvásznú történelem aktuális epizódját.

Borítókép: A Szélesvásznú történelem szombati adásának pillanatai (Forrás: Hír TV)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.