A 2023-ban a Párisi udvarban helyet kapó Cinema Mystica tárlataiban a fény, a hang és a művészet egyvelege viszi le alfába a betérő látogatókat, ugyanis itt minden érzékszervünkre hatnak. Egy különleges utazás ez, amelynek minden állomása egy egyedi újmédia-installáció. Az AIvolution című tematikus tárlat sötét kiállítóterei a projektorok elindításával misztikus világokká alakulnak át, ahol elmosódnak a határok a valóság és a vízió között – a néző részesévé válik a műveknek, belemerül azokba. Az ezerkétszáz négyzetméteres területen digitális alkotások, immerzív vetített terek, 3D nyomtatott szobrok, interaktív élmények és rövidfilmek várják a látogatót. A vizuális attrakción megjelenő alkotások nem az MI „művei”, hanem hús-vér művészek munkáit állították ki, melyek inkább reflexiók a mesterséges intelligencia által létrehozott esztétikára.
A Cinema Mysticát megálmodó Global Illumination elnevezésű műhely művészei között hazai és külföldi szakemberek egyaránt szerepelnek, a mostani kiállítást többek között Weidi Zhang, Fabien Bouchard és Andy Thomas színesíti sajátos látásmódjával.
A koncepciótól az animációs tartalmakon át a fizikai megvalósításig a művészek tudatosan a kollektív alkotás erejét hívták újra életre.
A Cinema Mystica egy egyedülálló művészeti projekt, nemcsak Magyarországon, hanem a kelet-közép-európai térségben is.
Vigh Dávid, a tárlat, valamint számos nemzetközi zenei fesztivál művészeti vezetője lapunknak hangsúlyozta:
Ezzel az új kiállítással szeretnénk reflektálni arra a kreatív forradalomra, ami épp a szemünk előtt zajlik. Ezt a fotográfia felfedezéséhez hasonlítanám. Szerintem körülbelül száz éve a fotó megjelenése hozott hasonló nagyságú változást abban, ahogy a művészethez vagy akár a képalkotáshoz állunk.
Azt gondolom, hogy újra kell definiálni magunkban például a szerzői joggal kapcsolatos dolgokat. De sok egyéb kérdést is hoz az MI térhódítása, például hogy az alkotói folyamatokban valójában ki áll a kreatív kormánykerék mögött, az ember vagy a gép, vagy mekkora teret hagyunk a gépnek, a kreatív folyamat melyik részében használjuk az MI-t.
Az AIvolution kurátora elmondta, hogy szerinte nagyon sok pozitív oldala van a jelen történéseinek. – A művészet világában az MI már túlmutat a pusztán automatizált eszközön. Eszközből „társalkotóvá” vált, és ezekből a kollaborációkból újszerű, különleges és inspiráló alkotások születnek.
A gépi algoritmusok képesek különböző kulturális hatásokat, stílusokat és műfajokat egybeolvasztani, ezáltal hibrid művészeti formák születnek, amelyek nem sorolhatók a megszokott kategóriákba
– fogalmazott az alkotó.
Az AIvolution látványvilága merőben eltér a Cinema Mystica nyitókiállításától, minden tér új tartalmat kapott. Az installációk között olyan vizuális élmények is várják a látogatókat, mint egy interaktív CyberPunk univerzum, egy szintetikus emlékkészítő, egy immerzív digitális katedrális, valamint egy installáció részeként MI-avatárrá válhat a néző, és elmerülhet a világító mikroorganizmusok világában.
– A mostani tárlatban az egyik személyes kedvencem Fekete Máté Lights and bytes című kreációja, ami alapvetően összeérinti a tradicionális fotóeljárásokat és a legmodernebb képalkotási technikákat. Dióhéjban arról van szó, hogy az MI által generált képeket fotóérzékeny ezüstlapokra fényképezi vissza camera obscurával. Nagyon érdekes időugrást tapasztalhatunk, mivel gyakorlatilag a legmodernebb és a legősibb fotóeljárást köti össze – világított rá Vigh Dávid.
A videót készítette: L. Szabó Fruzsina
Borítókép: A Cinema Mystica új tematikus tárlattal jelentkezett (Forrás: Facebook/Cinema Mystica)