Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Robert Redford filmjeit bemutató sorozatunkban az ötödik helyet egy világhírű romantikus vígjáték, a Mezítláb a parkban (Barefoot in the Park) szerezte meg, a negyedik helyre egy meglehetősen alulértékelt kiváló mozi, a Tisztességtelen ajánlat (Indecent Proposal ) került. Ezen héten pedig már a dobogós alkotással érkezünk, ami nem más, mint a világhírű western, a Butch Cassidy és a Sundance kölyök (Butch Cassidy and the Sundance Kid).
3. Butch Cassidy és a Sundance kölyök (1969)
A filmet George Roy Hill rendezte, akinek a nevéhez számos nagy film köthető. Úgymint az Ízig-vérig modern Millie (Thoroughly Modern Millie, 1967), a Kurt Vonnegut regényéből készült Az ötös számú vágóhíd (Slaughterhouse-Five, 1972), a szintén a Redford–Newman színészpárossal forgatott A nagy balhé (The Sting, 1973) vagy éppen a A nagy Waldo Pepper (The Great Waldo Pepper, 1975) című film, amelynek Susan Sarandon mellett szintén Robert Redford volt a főszereplője.
A mozi forgatókönyvét William Goldman jegyzi, aki egy képregényben talált rá Butch és Sundance történetére, és 7 éven keresztül kutatott utánuk könyvtárakban. Ez volt élete első forgatókönyve. Zanuck executive producer William Goldmannek 400 000 dollárt fizetett érte, ami akkoriban rekordösszegnek számított egy eredeti forgatókönyvért. A film hatalmas siker volt. Oscar-díjat nyert a Legjobb operatőr, Legjobb zene, Legjobb dal és Legjobb eredeti forgatókönyv kategóriákban és jelölve volt a Legjobb rendező, Legjobb film és Legjobb hang díjaira is. Ráadásul a pénztáraknál is sikeresnek bizonyult, minden idők 100 legnagyobb bevételű filmje közé tartozik.
Történet
A két rokonszenves csirkefogó, Butch Cassidy (Paul Newman) és Sundance kölyök (Robert Redford) a vadnyugat legnépszerűbb rablói. Egy nagyszabású vonatrablás után a kifosztottak csapatot szerveznek a kézrekerítésükre. Miután üldözőik majdnem a halálba kergetik őket, a pénzzel és és a szépséges Ettával (Katharine Ross) Dél-Amerikába szöknek, ahol már hárman fosztják ki a bankokat – olvasható a Port.hu oldalon a film leírásában. De a történet nem végződik jól, fejvadászokat küldenek utánuk, egészen Bolíviáig menekülnek előlük. Megpróbálnak új életet kezdeni, de a múltjuk utoléri őket…
Robert Redford erről a filmről, illetve a benne szereplő karakteréről nevezte el a Sundance Filmfesztivált, ami jól mutatja, hogy milyen fontos volt számára ez a mozi. Az alkotói stáb kiválasztotta a két főszereplőt, Paul Newmant és Steve McQueen színészeket.
A két színész azonban nem tudott megegyezni gázsijukról a producerekkel. Mindketten úgy gondolták, hogy ők a fontosabbak. A vita vége az lett, hogy Steve McQueen kilépett a produkcióból. Felmerült Warren Beatty és Marlon Brando neve is, míg végül Robert Redford kapta meg a szerepet, aki ekkor már a sorozatunkban korábban tárgyal Mezítláb a parkban című mozival nagy népszerűségre tett szert. A film megtörtént esetet dolgoz fel, természetesen kicsit kiszínezve a sztorit. A produkcióhoz került a 84 éves Lula Parker Betenson, Butch utolsó élő testvére, aki rengeteg hasznos ötletet és tanácsot adott a film alkotóinak – olvasható a film Wikipédia oldalán.
Összegzés
Talán a Butch Cassidy és a Sundance kölyök volt a legelső westernfilm, amit láttam életemben, így elfogult vagyok vele kapcsolatban. Amúgy is, kisfiúként rajongtam a westernmozikért. A főszereplők lövöldöztek, lazák voltak, ügyesek voltak és a jó ügyért harcoltak, vagy legalábbis megszerettük őket akkor is, ha éppen nem voltak annyira patyolattiszták. Butch és Sundance története magával ragadó, nekik szurkolunk, pedig a végzetük, a sorsuk alakulása tökéletesen érezhető a film első percétől fogva. Mégis reménykedünk, hogy hátha a filmtörténet egyik legjobban megkomponált záró, kitörési jelenetében a srácok elérnek a lovaikig és el tudnak menekülni.
Talán ezért nem mutatja elesni és meghalni őket a rendező, ezért merevedik ki a kép az utolsó pillanatban, hogy mi nézők ne lássuk meghalni a hőseinket. A mozi 1969-es, de ma is frissnek és izgalmasnak hat. A két zseni, Newman és Redford szenzációs. Bár tisztában vagyok vele, hogy a westernfilmek kora leáldozott, ennek ellenére ajánlom fiatal mozirajongóknak és idősebb Redford-kedvelőknek is, mert semmit nem kopott a hajdani fényéből.
Idővonal: A Butch Cassidy és a Sundance kölyök című filmet 1969-ben mutatták be, abban az évben, amikor négy arab terrorista Zürichben támadást intézett az El-Al izraeli légitársaság Tel-Avivba induló gépe ellen; műtét utáni szövődményekben meghalt Georges Pir, belgaDomonkos-rendi pap, akit 1958-ban Nobel-békedíjjal tüntettek ki a menekültek érdekében végzett tevékenységéért; a szovjet–kínai határon, az Usszuri folyó mentén többnapos tűzharc alakult ki a szovjet és a kínai határőrök között; a Csehszlovákia Kommunista Pártja (CSKP) Központi Bizottsága ülésén leváltott Alexander Dubcek helyett Gustáv Husák lesz az első titkár. (Wikipédia)
A Robert Redford filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten a második helyezett mozival érkezünk.
Borítókép: Butch Cassidy és a Sundance kölyök (Fotó: 20th Century fox/Mafab)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.