A pozsonyi csata – úton a hírnév felé
Deák-Sárosi László költő 60 énekből álló elbeszélő költeményben írta meg a dicsőséges pozsonyi csata történetét, amely történelmünk sorsfordító hadi eseménye volt:
lényegében ez a bajorok elleni összecsapás erősítette meg a magyarság területeit Pannónia nyugati vidékén, valamint az Enns és Fischa folyók közti vidék feletti ellenőrzést.
Ezzel véglegesen kijelölte elődeink helyét a Kárpát-medencében, lezárta a honfoglalást, s véglegesítette annak eredményeit. Ily módon a 907-es csatát joggal tekinthetjük nemcsak a magyarság, de az egész közép-európai térség szempontjából is történeti jelentőségűnek. A pozsonyi csata, 907 című eposz története a kutatók által rekonstruált eseményeket követi.
Egy elhibázott lehetőség
A csatát egyébként pár éve nagy figyelem kísérte, amikor a Magyarságkutató Intézet négy éve népszerűsítő szándéktól vezérelve támogatta egy animációs film elkészítését, amivel viszont igen megosztó hatást értek el.
Sokan az animáció vizuális megvalósítását kritizálták, mások szerint a készítők lelkesedésükben a kelleténél jobban elmozdultak a fikció felé, és nemzeti mítoszokat, legendákat állítottak be tényként.
A Magyarságkutató Intézet jelenlegi vezetése el is határolódott a mű történelmietlen megoldásaitól. A nagy médiavisszhangot keltő előzmények miatt ezek után talán némi hátránnyal indul az, aki bármilyen jellegű alkotással próbál a híres ütközetre reflektálni. Sokan, akik kevésbé fogékonyak a magyarság korai történelmére, vélhetően már a pozsonyi csata hallatán gyanakodni kezdenek, mítoszteremtő dilettánsokat látnak minden bokorban. Nemrég viszont jó példa született arra, hogyan lehet egy történelmi eseményt méltóképpen feldolgozni, népszerűsíteni.