Ma ünnepli születésnapját Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, akit a közönség számos sikerfilm operatőrjeként, illetve az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre Sorstalanság című regényéből készült filmváltozat rendezőjeként is ismerhet.
Honnan indult Koltai Lajos?
Az operatőr 1946. április 2-án született Budapesten. Egészen korán, már gimnazistaként magával ragadta az amatőr filmek világa, melyeket ő is elkezdett készíteni. 1964–65 között a Magyar Televízióban tevékenykedett segédoperatőrként, majd kameramanként. 1965-ben felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1970-ben diplomázott az Agitátorok című alkotással, és már ebben az évben elkezdett dolgozni a Mafilmnél – emlékszik vissza az alkotó pályaképére a Magyar Művészeti Akadémia.
Oscar-jelöléssel elismert produkciók
Számos Oscar-jelöléssel elismert produkcióban tevékenykedett. Szabó István Oscar- és Kossuth-díjas rendező operatőre volt tizennégy produkcióban, az 1981-ben Oscar-díjat nyert Mephistóban szintén részt vállalt. Koltai Lajos ezenkívül három Szabó István által rendezett, a legjobb külföldi film kategóriában Oscar-díjra jelölt alkotásban látott el operatőri feladatokat:
a Bizalom című filmet 1979-ben, a Redl ezredest 1986-ban, a Hanussent 1988-ban nominálták a filmes szakma jelentős díjára.
Magyar operatőr a nemzetközi filmes szcéna élvonalában
1999-ben operatőrként Európa Filmdíjjal jutalmazták A napfény íze és Az óceánjáró zongorista legendája című filmeknél nyújtott teljesítményéért. A napfény íze egy magyar–osztrák–kanadai–német történelmi dráma, családtörténet, a Sonnenschein család története, amin keresztül a magyar zsidóság sorsát is nyomon követhetjük olyan világsztárokkal a főszerepben, mint Ralph Pheins vagy éppen Rachel Weiss. Az óceánjáró zongorista legendájában Tim Roth viszi a legfőbb szerepet: a hajón talált gyermek a zongorával virtuóz módon bánik, tehetséges és csak a tengeren érzi jól magát.
Meghatározó filmes élmények
Tavaly az operatőr/rendező megosztotta meghatározó filmes élményeit egy, a hazai mozgóképes szakma kiválóságaival készülő interjú keretében. Egy beszámoló szerint Koltai elsőként Maár Gyula Prés című művét emelte ki, illetve Törőcsik Mari meghatározó szerepére reflektált, majd pedig felidézte a Déryné, hol van? című alkotást, ami miatt mézbarna félhomályként kezdték el munkásságát emlegetni – itt együtt dolgozott Maárral és Törőcsikkel.