Te bárhonnan felismernéd Mona Lisa mosolyát? Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, René Magritte, Salvador Dalí, Gustav Klimt, Francisco Goya, Michelangelo és Botticelli festményeit? A válasz sok esetben valószínűleg nemleges, hiszen legtöbben nem különösebben mélyedünk el a képzőművészetben, ám pont az említett alkotók rá az élő példák, hogy van átjárás a magas kultúra és a populáris kultúra között. Egy kreatív újmédiás művész vírusként terjedő alkotása is jól mutatja, hogy bár képcímeket a legtöbben nem tudnak társítani a híres alkotásokhoz, talán még alkotókat sem, de ezek a művek mégis ismerősek lesznek.
Mona Lisa mosolyától a Leány gyöngy fülbevalójáig
Annak ellenére, hogy a digitalizáció az elmúlt évtizedekben évről évre egyre inkább az életünk részévé vált, sok mindent még mindig nehéz megérteni vele kapcsolatban, különösen annak, aki nem ebbe született bele.
A virtualitás jelentette korlátlan lehetőségek a művészet világát sem hagyták érintetlenül, egymást érik az érdekesebbnél érdekesebb újmédiás művészeti alkotások, amik a digitális technológia segítségével borítják fel és keverik össze a hagyományos művészeti ágakat.
Nem egyszerűen arról van szó, hogy például a zene keveredik a képzőművészettel, az irodalommal, vagy bármi mással: legtöbbször a digitális platform is rendkívül meghatározó része az alkotásnak, ami további asszociációs lehetőségeket rejt magában. Ez sokszor rendkívül bonyolult, összetett installációkat is jelenthet, de van, mikor csak olyan egyszerű dolgokra kell gondolni, mint amilyen ez a végtelenített loop-videó:
Osman Kubat jól sikerült loop-videójában a populáris kultúrában is jól ismert festményeket „akasztott egymásba”, ami műveltségi tesztnek sem teljesen utolsó. A művész ötlete tavaly óta önálló életre kelt, egyre többen osztják meg az interneten.
A videós formátumnak persze megvan az a korlátja, hogy van eleje és vége, de ha az ember nem sajnálja a pénzt, akkor az ilyen alkotásokat meg tudja vásárolni a művésztől. Ez esetben a saját digitális eszközein a végtelenségig próbálhat eljutni valaminek a végére, aminek nincs is vége. A soha véget nem érő hurok a legkülönfélébb filozófiai okfejtéseknek is termékeny táptalajt nyújthat.