Ha nyár, ha június, akkor irány Kisvárda. Ezt az utóbbi évtizedekben a külhoni magyar nyelvű társulatok számára megszokottá vált, de mára már anyaországi társulatok is csatlakoztak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei seregszemléhez. A fesztivál látogatóihoz elsőként Vidnyánszky Attila szólt.
– Ez az a fesztivál, ahol előadásokat játszunk és ahol láthatjuk egymás produkcióit, és mindig túlmutatott saját magán. De nekem a fiatalságomat is jelenti, és több mint harminc évet az életemből – mondta a színigazgató, aki kiemelte, hogy nem volt olyan év, amikor csak egy napra, a megnyitó erejéig, vagy éppen egy zárórendezvény erejéig ne lett volna Kisvárdán. De volt olyan is, hogy produkciót készített, akkor több időt töltött a településen.
Ide kicsit hazajárok, és ezért személyesebb is a megszólalásom. Mindenesetre nagy megtiszteltetés az, hogy most már nem először nyithatom meg itt a fesztivált. Kisvárda egy olyan hely, ami túlmutat a színház ügyén. Ez egy olyan hely, ahol mi, hasonló sorsúak találkozni tudunk. Találkozunk egymással, és megosztjuk problémáinkat, gondjainkat. A város pedig befogad. Mert önök nélkül, kisvárdaiak nélkül a fesztivál nem élt volna meg ilyen hosszú történetet. Önök azok, akik mindig visszaigazolnak, és személyes kapcsolatot alakítanak ki a társulatokkal
– jegyezte meg Vidnyánszky, majd hozzátette: ez egy gyönyörű szép történet, és ennek a történetnek folytatódnia kell. Mindig is ezt képviseltem, és megpróbáltam tenni is ezért. Elmondta, hogy azért voltak nehezebb évek támogatási részről is, de hangsúlyozta, a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának van jövője. Sőt, nyomatékosította, hogy a kisvárdai fesztiválnak meg kell maradnia.
Vidnyánszky Attila köszöntője után Leleszi Tibor polgármester nyitotta meg a fesztivált:
– Ez a fesztiválsorozat fontos kulturális pont városunkban, az országban és a Kárpát-medencében. Hangsúlyozta: a legfontosabb a találkozások más alkotókkal, más színészekkel, munkákkal, jelentette ki a városvezető, aki kiemelte, a mai társadalomban szükség van a jó színházra, arra a színházra, amelyik reflektál a valóságra, de olyanra is, amely elfeledteti a mindennapok aggodalmait, bánatait.
Ennek reményében vette kezdetét is hivatalosan a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválja, ahol ötfős szakmai zsűri dönt számos díj sorsáról. A zsűri tagjai: Elek Tibor irodalomtörténész, Lőkös Ildikó dramaturg, Nagy Katica színésznő, Pataki András rendező és Tapasztó Ernő színész-rendező.
A megnyitót követően a közönség a budapesti Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójában láthatta Gogol Háztűznéző című darabját, amelyről Vidnyánszky Attila elmondta, hogy a háború kitörése óta a beregszászi színház nehéz helyzetben van, de az előadás – ahol a főbb szerepeket nők játsszák – azt mutatja, hogy csak azért is működni akar, csak azért is játsszanak.