Az egész önmagában nem okozott meglepetést, beleillik egy mintázatba
– nyilatkozott az Origónak Vidnyánszky Attila. A Partizán YouTube-csatornáján jelent meg a napokban egy interjú Udvaros Dorottyával, a Nemzet Színészével, melyben a színésznő a Nemzeti Színházról is mesélt.
Udvaros Dorottya játssza tovább szerepeit a Nemzeti Színházban
Arról, hogy mi volt a színház igazgatójának reakciója, amikor megtekintette az interjút, úgy fogalmazott, lényegesnek és fontosnak tartja, hogy a Nemzeti Színház által kínált szerződést Udvaros Dorottya aláírta, és játssza tovább a szerepeit. Vidnyánszky Attila kiemelte, hogy a Partizán-interjúban túl sok volt szerinte az érzelmi „érvelés”, és ő inkább maradna a tényeknél:
Bár az még engem is megdöbbentett, milyen mély gyűlölet vezetheti a műsorvezetőt, amikor izzadságszagú módon préselne ki Dorottyából egy-egy terhelő esetet a hozzám vagy a Nemzeti Színházban rendezőkhöz köthető megengedhetetlen viselkedésére.
Fejenként több mint ötmilliót kapott a táppénzen felül a balesetet szenvedett két színész
Vidnyánszky Attila arra a kérdésre, hogy mi a valóság a Parizán-interjú állításaival szemben a novemberben bekövetkezett baleset esetében, melyben a Rómeó és Júlia előadás két színésze, Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó súlyosan megsérült, hangsúlyozta, hogy intézményvezetői felelőssége miatt is szükséges néhány dolgot újból leszögeznie: – Miközben az interjúban elhangzik, hogy a két balesetet szenvedő színészünk a mai napig nem kapott kártérítést, a tény az, hogy eddig november óta fejenként több mint ötmillió forintot kaptak – a táppénzen felül, különböző jogcímeken. A pénteki napon bekövetkezett, nagyon sajnálatos baleset után már hétfőn kéthavi fizetést utaltunk át nekik, és azóta is folyamatosan utalunk.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy az a cél, hogy megegyezzenek a megsérült színészekkel, és még zajlik a rendőrségi vizsgálat, a nyomozás.
Elmondása szerint a balesetet követően sokan hitték, hogy most végre összeomlik minden, ennek ellenére talpra álltak és sikeres bemutatókon vannak túl. Elkészítették az Esthajnal című őszi premierüket, mely a Karaván Színház, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Fővárosi Nagycirkusz együttműködésében jön létre.
Nem politikai nyomásra, hanem a trauma miatt mondott le
Valamennyi sajtóorgánum foglalkozott az elmúlt időszakban a hírrel, amikor Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színházban történt balesetet követően beadta felmondását, melynek kapcsán az Origó arra volt kíváncsi, hogy politikai nyomásra történt-e a felmondás visszavonása. Az igazgató a baleset által előhívott traumát nevezte meg lemondásának okaként, és döntésében nem játszott szerepet politikai befolyás.
– Mindig is szabadon döntöttem mindenről, másképp nem is tudnék létezni, úgy gondoltam, hogy tovább kell folytatnom a munkát.
A budapesti Nemzeti Színház vezetője végül a költői színház esztétikájának jegyében született rendezéseit ért kritikákra reagált. Úgy véli, ha nem értenék a nézők a rendezéseit, akkor az előadásaik nem futnának ilyen sikerrel, illetve a tizennegy éves működése alatt mindössze összesen három előadást kellett levenni a műsorról, ami elenyésző számnak tekinthető.