A Concerto Budapest fesztiváljának célja, hogy bemutassa a magyar zene gazdag örökségét és kortárs reflexióit, izgalmas utazást kínálva minden érdeklődő számára. Az előadások sokszínűsége megmutatja a különböző műfajok és hangzásvilágok találkozási pontjait, új perspektívát nyitva a magyar zene szépségeire és értékeire, olyan kiváló előadókat felsorakoztatva, mint Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Lukács Miklós vagy Balázs János.
A Concerto Budapest fesztiválja
– Ezen az eseményen a magyar zene nagyszerűségét szeretnénk zenész barátainkkal közösen megünnepelni, mely rengeteg értéket rejteget, hisz még az ismertebb műveket sem fedezte fel eléggé a közönség – mondta Keller András fő-zeneigazgató.
A fesztivál programjában éppen ezért helyet kapnak ritkábban hallható és rendkívül népszerű művek, klasszikus és kortárs magyar zeneszerzők kompozíciói is. Műfaji fúziók, szabad improvizáció, virtuóz magyar előadóművészeknek dedikált művek és a Concerto Budapest számára íródott rapszódia is részét képezi ennek a számomra kiemelten fontos ünnepnek –tette hozzá.
Devich Gábor, a zenekar főigazgatója hangsúlyozta, hogy Keller András számára kiemelten fontos misszió, hogy a Concerto Budapest minden évben a hallgatóság elé tárja a magyar zeneszerzők időtlen remekműveit és ritkán hallható alkotásait, amelyek tükrözik hazánk zenei gazdagságát és sokszínűségét. – Zenekarunk évek óta rendez tematikus fesztiválokat, célunk, hogy egy-egy olyan témát állítsunk fókuszba, mely a magyar klasszikus zenei élet fellendülését szolgálja. A Magyar Kincsek Ünnepe fesztivál kiemelkedő jelentőséggel bír számunkra, hiszen Magyarország olyan kincsesbányájára irányítja a figyelmet, amelyre méltán lehet büszke az egész kulturális szcéna –mondta Devich Gábor.
A Concerto Budapest nyitja a fesztivált Magyar concertók címmel a Zeneakadémia nagytermében. A 11 órakor kezdődő koncert középpontjában három komponista remekművei állnak. Először az évek óta zeneszerzőként is tevékenykedő zongoraművész, Bogányi Gergely Concerto Intenso című alkotása szólal meg, amelyet a szerző saját testvérének, Bogányi Bence fagottművésznek írt. Baráti Kristóf hegedűjátéka ihlette Dubrovay László 2. hegedűversenyét, melyet a kiváló hegedűs előadásában hallgathat meg a közönség, s végül Liszt Haláltánca, a Dies iræ motívumának monumentális parafrázisa zárja a délelőttöt, Bogányi Gergely és a Concerto Budapest előadásában.
Tisztelet Ligetinek a címe a délutáni koncertnek, melyen Lukács Miklós Responses to Ligeti című műve szólal meg a Cimbiózis Trió és a Ligeti Ensemble fúvósszólistáinak előadásában a Solti teremben. A koncerten határokat nem ismerő művészek veszik kezükbe és formálják tovább Ligeti örökségét: két kisegyüttes közös játéka tesz tanúságot arról, hogy a magyar zeneszerző munkásságának ihlető ereje a kortárs jazzben is a mai napig jelen van.
Magyar rapszódiák és fantáziák csendülnek fel 19.30-tól a fesztivál zárásaként a Zeneakadémia nagytermében. A program Dubrovay László művének ősbemutatójával indul. A múltban gyökerező és a jelen értékeit gyarapító kincsek kerülnek egymás mellé a III. magyar rapszódia tárogatóra, cimbalomra és zenekarra íródott kompozícióban, melyet a szerző a Concerto Budapestnek dedikált. A két emblematikus hangszert Kiss Gy. László tárogatóművész, valamint Szalai András cimbalomművész szólaltatja meg.
Az esti koncert Eötvös Péter Cziffra Psodia című művével folytatódik, melyet a szerző Cziffra György születésének centenáriumára komponált Balázs János zongoraművész számára, Lukács Miklós cimbalomművész közreműködésével, zenekari kísérettel. Kodály Zoltán Páva-variációi a népzenei örökség mélyrétegeit tárják fel, Liszt Ferenc Magyar fantáziája pedig a népies és klasszikus zene lenyűgöző kapcsolódását ünnepli Balázs János zongoraszólójával.