Világsztárokból nem lesz hiány
Az ötödik évére készülő programsorozat nagy fejlődésen ment keresztül 2021-es indulása óta.
Egy új fesztivált bevezetni soha nem könnyű, de az első Bartók Tavasz megrendezését tovább nehezítette az akkor fennálló járványhelyzet is
– idézi fel a kezdeteket Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója. Hozzáteszi: visszatekintve büszkén mondhatja, hogy az akadályokat sikerrel véve olyan eseményt tudtak életre hívni, amelynek a magyar és a nemzetközi előadók is örömmel válnak részeseivé.
Világsztárokból pedig 2025-ben sem lesz hiány: közös dalesttel érkezik a magyar közönség két kedvence, Diana Damrau és Jonas Kaufmann, Bach nagyívű oratóriumát, a Máté-passiót választotta programjául a korszakot kiválóan ismerő zenei együttes, az Orchestra of the Age of Enlightenment, az európai jazz egyik legmeghatározóbb szereplője, a norvég jazzszaxofonos, Jan Garbarek pedig egyik kedvenc muzsikustársával, az indiai ütőhangszeres művésszel, Trilok Gurtuval ad koncertet.
Nemzetközi előadók és hazai zenészek együtt
– Kezdetektől fogva missziónk fontos része, hogy ne csak a közönség élvezhesse a hozzánk érkező sztárok fellépéseit, de a magyar művészek is profitáljanak belőle – mondja Szomolányi Janina, a fesztivál operatív igazgatója. – Éppen ezért minden évben igyekszünk olyan produkciókat megvalósítani, amelyekben nemzetközi előadók hazai zenészekkel közösen lépnek színpadra.
2025-ben is több ilyen együttműködésnek lehetnek szem- és fültanúi a fesztiválra látogatók. A Münchner Philharmoniker első budapesti koncertjének szólistája Kelemen Barnabás lesz, akivel szó szerint bartóki tavaszt varázsolnak a hangversenyterembe, hiszen Schumann Tavaszi szimfóniája mellé a fesztivál névadójától választottak darabokat az estre. A mindig kiválóságra törekvő Kammerorchester Basel koncertjén a csillogóan tehetséges hegedűművésznő, Pusker Júlia működik közre, míg a Wynton Marsalis vezette, napjaink legjobb hangszeres szólistáit összehozó Jazz at Lincoln Center Orchestra zenészeihez a New Yorkban végzett Szalóky Balázs csatlakozik.
Összművészeti produkciók
Az évek során számos, kifejezetten a fesztiválra készült összművészeti produkciót láthattak a nézők, ez jövőre sem lesz másként. A Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes táncosainak, a Forte Társulat színészeinek és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak közös előadásában Bartók Mikrokozmoszának megannyi tétele a Mezőség tájain kel életre, a zene és a tánc mellé pedig Sütő András erdélyi író sorai társulnak. A Magyar Állami Népi Együttes és a Győri Balett hallatlanul izgalmas együttműködése immáron harmadik éve kutatja Bartóknak a távoli népek kultúrájára gyakorolt hatását. A Tiszta forrás összművészeti víziója ezúttal a népi tánckultúra és a XVII–XVIII. századi komponált zene lebilincselő és összetett viszonyait, valamint a XX. századi modernizmus népzeneélményét tárja fel Bach zenéjén és Bartók gyűjtésein keresztül.
Ünnepre készül a Budapest Ritmo, hiszen a régió egyik legjelentősebb világzenei szemléje tizedik alkalommal várja a zenei kalandorokat ősi hagyományokat modern hangzással keverő vagy épp ritkán hallott hangszereket felvonultató nagyszabású koncertjeivel, DJ-szettekkel, showcase-koncertekkel és szakmai konferenciákkal a világ minden tájáról.