Radnóti Miklós 115 éve született és nyolcvan éve hunyt el, e kettős évforduló ösztönözte a Petőfi Kulturális Ügynökséget arra, hogy a korszakalkotó költő életművéhez a művészet többféle módján közelítsenek. A szervezésükben megvalósuló emlékezethely-sétán lakások, kávéházak, szobrok, fontos épületek elevenedtek meg különböző idézetek és naplórészletek által Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője és Száraz Dénes színművész vezetésével.
Radnóti életműve különböző megközelítésben
Majd irodalmi sétahajón utazhattak a Dunán a Kossuth tértől a Nemzeti Színházig, ahol további programok várták a résztvevőket. A könyvbemutatón a POKET Kiadó gondozásában megjelent két kötetről beszélgettek. Egyik a Bori notesz, amelyben a bori munkaszolgálat versei és dokumentumai találhatók, a másik pedig a „mindig rohantam az uccán” – Radnóti Miklós Budapestje című kötet. Csönd ül szívemen címmel életrajzi kiállítás is nyílt ezen a napon, amely az MTA KIK Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményének együttműködésével valósult meg.
A szombat este megrendezett Ázott hajában hét halott bogár ragyog című koncertszínházi előadás a zene, versek, Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni levelei és naplórészletek segítségével repíti közelebb a nézőket az életműhöz, Mik és Fifi történetéhez. Kettejük kapcsolatán és emberfeletti nehézségeiken keresztül mutatják be a XX. század borzalmai mögött meghúzódó tisztaságot és bátorságot
Az előadás során megidézik Radnóti születésének tragédiáját az Ikrek havának részletével, majd Miklós és Fanni naplórészletein és verseken át követjük sorsukat Abdáig. Az előadás egyik megrendítő része a tömegsír feltárásának eseménye és Fanni találkozása a holttesttel.
Vecsei H. Miklós közösségi oldalán olvashattunk korábban a koncertszínház előzményeiről:
Közel egy éve foglalkozunk Radnóti életművével napi szinten, hogy halálának 80. évfordulójára egy méltó előadást készíthessünk el a QJÚB-bal megfogalmazott »érzelmi dramaturgia« alapján. Miklós és Fanni belső nézőpontjából, tudatalatti képeiből építkezünk, és szinte másodpercről másodpercre építjük fel az előadást.
A koncertszínház minden pillanata lenyűgözte a közönséget.
A zene, a különleges látványvilág, az énekelt és prózai szövegek, a versek, az előadásmód együttesen érték el azt a katartikus hatást, amely örökre emlékezetessé teszi a darabot.
A koncertszínházi előadást novemberben és decemberben is láthatja a közönség a Nemzeti Színházban.