Jókai Mór történeteire gondolva a legtöbb esetben a híres regényei jutnak az eszünkbe, mint a Szegény gazdagok, Az aranyember, a Fekete gyémántok, az Egy magyar nábob, A kőszívű ember fiai vagy a Kárpáthy Zoltán. Nem is csoda, hiszen a legtöbb esetben ezek szerepeltek a kötelezően elolvasandó irodalmi művek között, valamint ezekből készültek szerethető filmalkotások is színészóriásainkkal.
Az idei évet az Országgyűlés a kétszáz éve Komáromban született író személye és munkássága előtt tisztelegve emlékévvé nyilvánította. Az erdélyi Tortoma kiadó a Jókai Mór-emlékévhez kapcsolódóan pedig egy méltó kötettel jelentkezett, amely azonban ezúttal nem egy híres regény ismételt kiadása, hanem egy rendhagyó mű: összegyűjtötték és egy 128 oldalas, gazdagon illusztrált, keménytáblás kötetben kiadták Jókai több meséjét és verses formában megírt regéjét.
A Jókai Mór meséskönyvének köszönhetően ellátogathatunk a tengerszem tündérekhez, akik a történet szerint a Szent-Anna tó közelében elterülő Mohos-tőzeglápban élhettek, de megismerhetjük Gutát, a hírhedt rablót, akinek „fényes karrierjét” Bertus, a borbély törte vagy inkább vágta ketté. Olvashatunk egy történetet Csia Csingi kínai császárról is, akinek országa egy tartományában arasznyi emberek élnek. Sőt a kötet regél Mátyás királyról és a cinkotai kántorról is.
A Jókai-mesekönyv egy sorozat része
A baróti kiadó ezen kötetét a Budapest XVII. kerületi Czimra Gyula Általános Iskola tehetséges tanulóinak rajzai illusztrálják, amelyek mind a mesék egy-egy megkapó vagy fontos jelenetét ábrázolják. A tanulók nevét is feltüntették a kötetben, évfolyamukkal együtt, így gyorsan kiderülhet az olvasónak, hogy az adott rajzot egy ügyes másodikos vagy egy nyolcadikos gyerek készítette.
A székelyföldi Tortoma Aranykapu mesekönyvsorozatának ez immár a negyedik kötete. Korábban Konsza Samu és Benedek Elek meséit jelentették meg. A könyvfolyam egyik különlegessége, hogy mindegyik darabját gyerekrajzokkal illusztrálták. Eddig a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó kollégium, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Református Kollégium és a szintén marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Főgimnázium diákjai segítettek színesebbé tenni az oldalakat. Így érkeztünk meg a Jókai-mesekönyv révén Budapestre, és így válik ez a sorozat egy szép, határokon átívelő kezdeményezéssé.