A Néprajzi Múzeum tavaly meghirdetett Férc című pályázatának célja, hogy a múzeum költözése után történő revízió következményeként felszabaduló textíliák új életet kapjanak. A felhívásra több mint száz kreatív pályamunka érkezett, amelyek közül végül hármat emelt ki a zsűri.
![FÉRC](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/V0F8L3oFH1WVrJ1-gUzNcmYeH9IS2pg5b5jNSzV7k0g/fit/1200/675/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzcyMDM0MTQzMDk5ZjQwYWVhYzgwNjJjNDBjZjc2ZDhh.jpg)
A pályázat első helyezettje, Karakó Zsana Lampala című munkája egy modern designt és tradicionális technikákat ötvöző gyűrű.
Karakó Zsana úgy fogalmazott:
a pajzs a védelmet jelképezi, míg a középen elhelyezett hímzés a magyar gyökereinket és a múltunkat idézi meg. Ez a hímzés nem muzeális értékű, ám mégis mély jelentést hordoz, hiszen a népművészeti motívumok a hovatartozás és az összetartozás fontosságát hangsúlyozzák
– majd hozzátette: az alkotás így egyszerre mutat előre a jövőbe a korszerű (3D nyomtatás) technológia révén és néz vissza a múltba a hagyományos motívumok által.
![](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/YOdB4tTMYgtbr_21Gl8POMYODrbRprZnK5CPhJ0fMBs/fit/1200/676/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzA4ZmUwNjc4ZTY4YjRmMWI4NTRmMTM0ZWY0NzVjNmM0.jpg)
Különdíjban részesült Szász Zsófia Rétegek című pályamunkájával. Az alkotó sorozatában rétegesen együtt léteznek a régi műtárgyak motívumai az új formákkal az általa készített hímzéseknek köszönhetően.
Szintén különdíjat kapott Yoshihara-Horváth Hanga az anyagok kreatív és fenntartható felhasználásáért. A művész technikája, hogy a régi, hímzett textileket és használati tárgyakat látható stoppolással javítja és kötött anyagokkal toldja, hogy azok történetét kihangsúlyozva ismét használhatóvá váljanak.
A Férc-műveket egy kiállításon is megtekinthetjük
A pályázat lezárásként pop up kiállításon mutatják be a megvalósult darabokat, továbbá a múzeum tervez egy redesign témájú workshopot is, ahol a pályázók átadják tudásukat az érdeklődő résztvevőknek.
Mint az intézmény honlapján áll, a Néprajzi Múzeum 2022-ben költözött be városligeti új otthonába. A Kossuth téri épületet egy minden tárgyat érintő revízióval összekötött költözéssel hagyta el. Ennek során előkerültek olyan tárgyak is, amelyek nem lettek a gyűjtemény részei.
A pályázattal az intézmény azt kívánja megmutatni, hogy a múzeumi tárgynak nem megfelelő textíliákat hogyan emelhetjük vissza a mindennapi életünkbe, a hagyományok tisztelete mellett, kreatív módon. A projekt a környezeti fenntarthatóságot is célozza. A kiírás célja használati tárgyak és műalkotások létrehozása volt a textíliák felhasználásával.