A rendszer mindent elkövetett, hogy ellehetetlenítsék a kivételes tehetségű művészt – 100 éves lenne Ujváry Lajos

Ritka kincs manapság a sokoldalú, reneszánsz ember minden téren. Aki pedig rendelkezik ilyen adottságokkal, azt sokszor nem becsülik meg kellőképpen. Ma lenne éppen százesztendős Ujváry Lajos, aki nem pusztán kiváló festőművész, grafikus volt, hanem sokirányú érdeklődésének, műveltségének köszönhetően más területeken is gazdagította az egyetemes magyar kultúrát.

2025. 02. 21. 5:25
Ujváry Lajos emlékkiállítása Székesfehérváron. Forrás: Székesfehérvár.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ujváry Lajos igazi polihisztor volt. Így például már akkor tanulmányozta 1964-től gyűjtőútjain az erdélyi gyimesi, moldvai csángó magyarok, s a székelység kultúráját, gazdag néprajzi örökségét, úttörő munkát vállalva, amikor a Kádár-féle politikai vezetés részéről ezért korántsem jártak jutalompontok. Sokat elárul kutatásainak tudományos értékeiről, hogy a jelentőségüket felismerő volt dombóvári tanára, Péczely László és leánya, Kodály Zoltánné Péczely Sarolta ösztökélésére átadott, magnón rögzített hanganyagait az Akadémia néprajzi kutatócsoportja örömmel átvette, és ezek nagy részét ma a HUN-REN Zenetudományi Intézet őrzi.

Ujváry Lajos: Tájkép

Ujváry Lajos mindenekelőtt érzékeny alkotó volt

Mindenben meg tudta látni és jeleníteni a képzőművészet eszközeivel a szépet, az értékeset, a megörökíteni érdemeset. Derűlátó és bizakodó személyiség volt: egy olyan szomorú történelmi időszakban volt képes szabad emberként mindenben keresni és felmutatni a pozitívumokat, amikor a magyarság lekicsinylését, történelmi kincseink lefitymálását, a defetizmust, a kudarcorientáltságot honorálták hatványozottan.

Pedig a történelmet deformáló politikai erők mindent elkövettek, hogy letérítsék a kaposvári születésű művészt arról a pályáról, amire kivételes tehetsége predesztinálta. 1945 elején elhurcolták több száz falubeli, hőgyészi sorstársával együtt a Szovjetunióba, ahol a lágerben különböző súlyos betegségeket kellett elszenvednie, és csak több mint másfél év múlva engedték haza.

1946-ban felvették a Képzőművészeti Főiskolára, ám sokáig nem koptathatta az illusztris tanintézmény rajztábláit: 1949-ben eltávolították politikai okokból. Úgy vélekedett erről az évek távolából: túl sokat „fecsegett” a szovjet munkatáborbeli tapasztalatairól, a „nagy hazáról”. Mesterei, Bernáth Aurél és Szőnyi István közbenjárására visszavették, s 1951-ben végzett a főiskolán. 1952-ben a Képző- és Iparművészeti Középiskolában kapott állást, ahol 1985-ig tanított. Valóságlátását, emberi és művészi tisztánlátását meghatározták az átélt, küzdelmekkel és negatív megkülönböztetéssel teli történelmi idők. Erről így vallott később a mai napig időtálló, mára is érvényes gondolatokkal:

Százak, ezrek, milliók sorsa hasonló az enyémhez és hogy ezeket a megpróbáló időket kibírtuk, valóságos csoda. De hiszen csoda egész nemzetünk léte-sorsa, ám erről mit sem tudnak Európa könnyebb életet hordozó népei, különösen a nagyok, a hatalmasak.

Egyedülálló, hogy egy művész alkotásai és a személyisége ilyen koherens egységet alkossanak. Ehhez az összhanghoz hozzájárult, hogy tizenévesen részt vett a híres szárszói találkozón 1943-ban, ami egész életét, munkásságát befolyásoló élménynek bizonyult. Fia, Ujváry Gábor történész a Somogyi Hírlapnak adott interjúban úgy fogalmazott: édesapja mindig egyenesen kimondta, amit gondolt. 

Ez a szabadságszeretete, egyenessége pedig a neveltetésen, családi gyökereken túl részben talán azoknak az íróknak, irodalmi személyiségeknek, Tamási Áronnak, Féja Gézának, Sinka Istvánnak, Kodolányi Jánosnak, Püski Sándornak is köszönhető, akikkel baráti kapcsolatba került.

A magyarsága művészetének integráns része volt. Mondhatni, a hivatásához tartozott, ami sugárzott műveiből, függetlenül attól, hogy hőgyészi életkép, gyimesi falurészlet vagy szép tolnai táj látható rajtuk. A képeiben van valami megnyugtató, olyan harmonikus világot vetítenek elénk, ahol jó volna élni. Talán emiatt a törhetetlenül optimista magyarságtudat miatt kapott érthetetlenül későn, csupán nyolcvanéves korában Munkácsy-díjat. Úgy látszik, számára még a rendszerváltás után is hosszú évekig tartott az éppenhogy megtűrt kategória.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.