Száztíz éve született a „nemzet kishúga”, Szeleczky Zita színésznő

Szeleczky Zita születésének 110. évfordulója alkalmából kiállítással emlékezik a Nemzeti Színház a legendás színésznőre. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet és a nekézsenyi Szeleczky Zita Emlékház gyűjteményeiből összeállított tárlaton a színésznő hazai és az emigrációs működésének színháztörténeti relikviáit – a nemzeti színházbeli sikerektől az amerikai előadóestekig – tekinthetjük meg. A kiállítás különlegessége, hogy eredeti dokumentumok mellett ikonikus jelmezei, fellépőruhái is láthatók a színház emeleti vitrinjeiben. A tárlat május végéig látogatható.

2025. 04. 20. 6:30
Szeleczky Zita
Kislányos bájával, csilingelő hangjával hamar belopta magát a közönség szívébe Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma száztíz éve, 1915. április 20-án született Budapesten Szeleczky Zita színművésznő. Kislányos bájával, finom vonásaival, csilingelő hangjával hamar belopta magát a közönség szívébe. Az 1940-es évek első felének kedvelt filmsztárja volt, rövid hazai karrierjét emlékezetes színpadi és filmes alakítások jegyzik. 

Szeleczky Zita
Szeleczky Zita fotói és fellépőruhái is láthatók a tárlaton. Fotó: Eőri Szabó  Zsolt

Szeleczky Zita karrierje

Ódry Árpád, a Színiakadémia tanára és igazgatója, a jövő nagy drámai színésznőjét látta meg a színinövendék Szeleczky Zitában, és tudatosan a Nemzeti Színház felé terelte. Igazi nagy áttörés volt, amikor Németh László Villámfénynél című drámájában Tímár József partnereként Sata szerepében lépett a Nemzeti színpadára. – 

Szeleczky Zita szép és kiszámíthatatlan, mint a kor, amelyet reprezentál: az élet áprilisa – írta róla Kálmán Jenő, a Színházi Élet kritikusa.

 A színházi sikerekkel párhuzamosan filmes karrierje is meredeken ívelt felfelé. Az országos népszerűséget a Jókai regények filmes adaptációi hozták meg számára, például a szegény bányászlányból úrinővé vált Evila a Fekete gyémántokban. Filmszerepeinek többségét a középosztálybeli, ártatlan, de kedvesen kacérkodó kislányok alkották. 

Színháztörténeti relikviáit is láthatjuk a tárlaton. Fotó: Eöri Szabó Zsolt


A Kis Újság 1941-ben megjelent cikkében így írtak a színésznőről: 

Olyan hű, olyan büszkeség nélkül való tizenhárom éves kislányként hat, akiben növekvő mivolta ellenére sincs soha semmi vadócság – mindig ott az ifjúság melegsége, csábító édessége, örök nyugalma, hízelgő nyájassága árad szavaiból, amely akkor is bűbájos csengéssé enyhül, ha a legdrámaibb, legheroikusabb szerepet bízza rá Németh Antal.

Szeleczky Zita szükségét érezte annak, hogy a fronton harcoló honvédeknek, hivatása és tehetsége szerinti segítséget, biztatást adjon. Így sebesült katonák kívánsághangversenyein lépett fel, kórházakban látogatta őket. A harctérről honvédeink a neki írt rajongói leveleiket „drága kishúgunk” megszólítással kezdték, így vált a „nemzet kishúgává”. A színművész  alig volt harmincéves, amikor sikerei csúcsán, az ellene felhozott koholt vádak miatt távozott az országból. Azokat a filmeket, amelyekben szerepelt, Magyarországon nem lehetett többet a mozikban vetíteni. Az emigrációban keményen kellett küzdenie, hogy művészként érvényesülni tudjon, de előadóművészi tevékenységét kulturális misszióvá szélesítette.

Megemlékezés a Nemzeti Színházban

A Nemzeti Színházban tiszteletére rendezett kiállítás megnyitóján közreműködtek a színház Szeleczky Zita-emlékgyűrűvel díjazott művészei közül Rubold Ödön, Szűcs Nelli, Katona Kinga és Herczegh Péter. Az emlékgyűrűt 2018-ban alapította a Szeleczky Zita Alapítvány, amelynek adományozásával a Nemzeti Színház azon művészeit kívánják elismerni, akik a színház hajdani színésznője szellemében kiemelkedően tesznek a versmondásért, a versek népszerűsítéséért. 

A rendezvény egy hangbejátszással kezdődött, amelyen Szeleczky Zita énekelte el az Elindultam szép hazámból kezdetű népdalt. Elhangzott, hogy az emigrációban sokszor adta elő a művésznő ezt a népdalt, amely egész sorsára érvényes volt. 

Én tengereken, világrészeken át magammal hoztam a mi magyar költőink lelkét, a nevetést, a sírást, az önmarcangolást és megbékélést. Minden erőnkkel meg kell védeni a magyar kultúrát, mert az olyan kiváló és olyan egyedülálló és annyira a mienk – vallotta Szeleczky Zita.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Óss Enikő színművész, a Los Angeles-i Thália Stúdió alapítója idézte meg személyes emlékeivel a művésznőt. 

Óss Enikő színművész. Fotó: Eöri Szabó Zsolt

A megnyitó zárásaként elmondták, hogy 1993-ban a Legfelsőbb Bíróság felmentette az 1947-es koholt vádak alól Szeleczky Zitát, és teljes rehabilitációban részesítette. 1998-ban hazatelepült, Érden élt. Egy évvel később, 84 esztendősen halt meg. Végakaratának megfelelően a nekézsenyi családi kriptában helyezték örök nyugalomra. A síremlékére Zászlós Zsóka György szavait vésték: 

Szépséget a békében, hitet a háborúban, vigaszt az összeomlásban, reményt a hontalanságban… Adhat-e valaki ennél többet nemzetének?!

 

 


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.